18 ТРАВНЯ В КИЄВІ ПРОЙШОВ МІТИНГ ОПОЗИЦІЇ "ВСТАВАЙ, УКРАЇНО!" ОДНОЧАСНО ПАРТІЯ РЕГІОНІВ ПРОВЕЛА МАРШ "В ЕВРОПУ – БЕЗ ФАШИСТОВ!". КІЛЬКІСТЬ УЧАСНИКІВ ОБИДВОХ АКЦІЙ БУЛА ПРИБЛИЗНО ОДНАКОВОЮ. НАЙБІЛЬШОГО РОЗГОЛОСУ НАБУЛА БІЙКА НЕПОДАЛІК ОПОЗИЦІЙНОГО МІТИНГУ, ЯКУ ЗАТІЯЛИ "АНТИФАШИСТИ". ВОНИ ПОБИЛИ ЖУРНАЛІСТІВ ОЛЬГУ СНІСАРЧУК І ВЛАДА СОДЕЛЯ. МІЛІЦІЯ ПОРУШИЛА КРИМІНАЛЬНУ СПРАВУ. ЕКСПЕРТИ РОЗПОВІДАЮТЬ ХТО ВИГРАВ, А ХТО ПРОГРАВ ВІД ЦИХ АКЦІЙ
Сергій ГАЙДАЙ, 47 років, політтехнолог:
– ТУТ НЕМА РАХУНКУ, ЯК У ФУТБОЛІ. КОЖЕН ЗАСВІДЧИВ СВОЮ ПОЗИЦІЮ. Мітинг опозиції був природніший, бо люди прагнули взяти в ньому участь. Для опозиційно налаштованих українців це нормально – піти на масовий протест, адже більшість бажають змінити владу.Влада прагнула провокацій і зробила все, щоб показати картинку насильства. Справді, опозицію підтримують радикальніші сили, ніж колись. Їй потрібна мобілізація вуличного руху, без якого на виборах не обійдеться. Тож ситуація з броньовиком і побиттям журналістів була в жанрі таких протестів.Банкова показала, що може зібрати досить велику кількість людей. Водночас, її мітинг виглядав надуманим, як і будьякий мітинг на підтримку будьякої діючої влади. Це перетворюється на театр абсурду.Наполягання на фашистській тематиці в перспективі може бути як вдале, так і провальне. Стратегія влади – вивести проти Януковича у другий тур Олега Тягнибока. Його "Свобода" часто має ознаки радикального, правого руху, а сам Тягнибок не дотягує до президента всієї країни. Якщо ж він у другий тур не вийде, то проти поміркованих Яценюка й Кличка така тактика буде провальною. Опозиція має зробити висновки й не допустити Тягнибока до другого туру. Повинна бути компромісна фігура. Вона виб'є козирі з рук у влади.
Георгій ЧИЖОВ, 39 років, віце-президент Центру політичних технологій:
– АКЦІЯ ОПОЗИЦІЇ НЕ СТАЛА МАСШТАБНОЮ І НЕ СКОЛИХНУЛА ЦІЛУ КРАЇНУ, ЯК ПЛАНУВАЛИ. І це – поразка. З іншого боку, очевидного провалу нема. Мітинг був цілком масовий, попри спеку й перешкоди з добиранням до Києва. Опозиція довела, що до певної міри дієздатна. Влада теж нічого не виграла. Дискредитувати опозицію не вдалося. "Антифашизм" до пуття не запрацював. З одного боку, це вдала знахідка для Партії регіонів, бо вже геть нема про що говорити. З іншого – ідею "антифашизму" не сприймають серйозно навіть європейці. Тим більше з вуст українських комуністів.Репутацію влади сильно підмочило побиття журналістів. В Україні – це серйозний привід для суспільної реакції, що й відрізняє нас від деяких сусідніх режимів. Очевидно, "регіоналам" доведеться розслідувати бійку.З точки зору опозиції, бронетранспортер, бійки, штовханина з "Беркутом" – чудова картинка для телебачення. Це вже справило враження й на європейську громадськість, бо побачили, що протести потужні. Це може сприяти більшому тискові ЄС на Януковича. З іншого боку – видно, що влада не здатна проводити цивілізованої дискусії з опонентами. Українці побачили, що влада боїться опозицію. До слабких бронетранспортер через ціле місто не пропустили б.
Сергій ГОЛОВАТИЙ, 58 років, колишній міністр юстиції:
– ВІДБУЛАСЯ ДОГОВІРНА НІЧИЯ. Головний наслідок – побиття журналістів. Такого не може бути, щоб на мирних зібраннях бандити били людину, а міліція ніяк не реагує. Це – посадовий злочин. Міліція – співзлочинці. Мусить бути політична відставка відповідальних. Оце і будуть європейські цінності.Політики хочуть виводити людей на вулицю як бидло. Сказав – і вони пішли. Це прояв совка, що зневірює громадян. Тому абсолютна більшість залишаються вдома. Люди не бачать, навіщо їм виходити. Це однаково стосується і влади, й опозиції. Коли треба буде вийти, якот 1991го чи 2004 року, українці вийдуть самі.
Кость БОНДАРЕНКО, 44 роки, політолог та історик:
– ТРЕБА УЯВИТИ, ЯКІ ЦІЛІ СТАВИЛИ ПЕРЕД СОБОЮ ОБИДВА ТАБОРИ. Для Партії регіонів логічною метою було б максимально зберегти свій електорат і його ядро. Натомість для опозиції – розширити кількість своїх симпатиків. Від цього залежатиме – хто отримає владу в країні 2015 року. З огляду на це 18 травня пройшло вхолосту для обох таборів.Опозиція могла назвати єдиного кандидати в президенти. Добре, не готові, то хоч назвіть єдиного кандидата в мери Києва. Теж – ні. Опозиції дуже потрібно було хай позірно, але показати єдність. Бо без цього в багатьох її критично мислячих прихильників може виникнути запитання: а нащо збирали людей? Усі заготовлені промови – про все і ні про що. Як же вони працюватимуть разом на перемогу, коли почнеться активна фаза виборів?Влада теж помилилася. Замість ігнорувати опозицію, демонструвати спокій і святкувати День Європи, хтось придумав "антифашистські марші". Це було зайве бездарне дійство. І воно аукнеться Партії регіонів, яка розхитує політичну ситуацію в країні.
Володимир ЦИБУЛЬКО, 48 років, політолог і поет:
– ТРЕБА ДИВИТИСЯ НА МОЖЛИВІ СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ ПОДІЙ. Перше: відрепетирували громадське протистояння з мордобоєм і кров'ю. За таких умов в опозиційному таборі на перше місце виходить "Свобода". При радикалізації суспільства "тягнибоківці" виглядатимуть найадекватніше в опозиції.Не знаю, хто такий розумний нарадив "регіоналам" робити "атифашистську" акцію. Адже навіть їхні прихильники знають, що за рівнем лояльності до свобод людини "Регіони" – найбільш жорстка та фашизована партія. Їм би краще влаштувати День Європи з танцями і співами.Продовжує просідати рейтинг "Батьківщини", бо вона зависла в розтяжці між стилем "Свободи" й УДАРу. За таких умов вивести Тягнибока в другий тур проти Януковича стає не таким уже й казковим завданням для влади. Тому виграли від 18 травня дві сили – влада й "Свобода".
Роман ШРАЙК, 38 років, блоґер:
– "АНТИФАШИСТСЬКА" АКЦІЯ ВЛАДИ БУЛА НА 100 ВІДСОТКІВ КУПЛЕНОЮ. Стояли там люди, звезені, ніби стадо баранчиків, іноді махали прапорами. Опозиція виглядала живішою й природнішою. З погляду учасників – перемогли опозиціонери, бо їхнє зібрання було наповнене смислами. З іншого боку, телебачення показало картинку, де опозиція виглядала маргінальною.Побиття журналістів засвідчило, що влада готова бути зухвалою та жорсткою. Для Партії регіонів це – мінус, бо люди ще раз переконались: її не можна розглядати на тому ж рівні, як інші політичні сили. А опозиція отримала ще один аргумент на свою користь.Істерика з "антифашизмом" говорить про те, що влада остаточно зробила ставку на виведення до другого туру президентських виборів Олега Тягнибока. "Регіони" готові загострювати політичну ситуацію в країні. Зараз вони потрошку б'ють тих, хто потрапляє під руку, щоб максимально поляризувати суспільство, підготувати його до можливого силового сценарію.
Коментарі
124