Невелике за сучасними мірками місто Острог у південній частині Рівненської області відоме в Україні своїм непересічним значенням в історії вищої освіти. Адже саме тут 448 років тому був заснований та успішно діяв перший університет на теренах України та Східної Європи – Острозька слов'янсько-греко-латинська академія.
В острозькому культурному осередку разом з академією постало найпотужніше українське видавництво XVI ст. – кирилична друкарня Івана Федорова. У ній побачили світ перші в Україні друкований вірш, календар, буквар, а також шедевр світового книгодрукування – перша повна слов'янськомовна "Острозька Біблія". Через низку обставин Острозька академія припинила своє існування 1636 року. Приміщення з часом теж зруйнувалися. Однак результати її діяльності не зникли безслідно. Сформований тут тип вищого навчального закладу зусиллями випускників перенесли до Києва, а згодом і до інших міст.
Відродження Острозької академії стало можливим лише після здобуття Україною незалежності. Нова історія цього навчального закладу починається 1994-го. За 30 років розбудова Острозької академії набрала шалених обертів. Тому для збереження та популяризації її давньої та новітньої історії було створено окремий структурний підрозділ – Музей історії НаУОА.
Сучасний Музей історії Острозької академії помітно відрізняється від інших університетських музеїв. У його комплекс входять шість експозиційних розділів. Його відвідують десятки тисяч туристів.
До 24 лютого 2022 року найбільш динамічним розділом Музею НаУОА була Підземна мистецька галерея. Ця частина музею стала органічною складовою туристичного маршруту та навчально-виховного процесу університету. Понад сотню мистецьких виставок і культурних подій зробило її місцем, де формуються естетичні та духовні орієнтири молоді.
Із початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну мистецька галерея, що являє собою підземні приміщення, стала найбільш безпечним місцем у староакадемічному корпусі університету, тож почала виконувати функцію сховища цивільного захисту.
Протягом усього часу дії воєнного стану студентам, викладачам і жителям міста Острога довелося понад 600 разів спуститися в укриття на сигнали повітряних тривог, які сумарно в Рівненській області звучали майже 2 тис. год.
Коли взимку 2024 року Український культурний фонд оголосив конкурс на грантову програму "Відновлення культурно-мистецької діяльності", команда Музею НаУОА підготувала проєкт "Культура у сховищі: відновлення діяльності підземної мистецької галереї Національного університету "Острозька академія", який посів перше місце в рейтингу програми.
Жовтень-листопад стануть місяцями перезавантаження діяльності мистецької галереї НаУОА в новому форматі з урахуванням актуальних викликів та умов воєнного часу. Приміщення продовжуватиме виконувати функцію укриття, проте всі чотири зали будуть облаштовані спеціально створеною виставкою про три етапи історії академії: етап зародження XVI ст. – перша половина XVII ст., етап відродження 1994–2014 роки, етап війни з 2014-го.
Виставка "Острозька академія XVI–ХХІ: культурні образи й контексти" передбачає формат, що не займає простору сховища. Автори також подбали, щоб виставкові матеріали, техніка, обладнання були правильно розміщені й оформлені з урахуванням специфіки підземного приміщення. А відвідувачі, які спустяться в укриття, матимуть змогу самостійно відтворювати створений у рамках проєкту контент у кожному тематичному розділі.
22 жовтня заплановано презентацію оновленої галереї. Її простір знову стане повноцінною, якісною платформою для культурно-мистецьких та освітніх заходів і подій, що заохочують говорити про українську культуру та ідентичність як нерозривні поняття.
Коментарі