вівторок, 29 жовтня 2013 13:18

Добра закуска пом'якшує шкоду

Україна перебуває на п'ятому місці у світі за споживанням алкоголю, за статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я. Українці щороку випивають 15,6 літра умовно чистого алкоголю, 100-відсоткового спирту, на душу населення. Попереду молдавани – 18,2 літра на людину, чехи – 16,4, угорці – 16,2 і росіяни – 15,7 літра.

Торік на алкогольні напої та цигарки українці витратили понад 76 мільярдів гривень, інформує Державна служба статистики

Юрій ШУГАЛЕЙ, 62 роки, заступник головного лікаря Тернопільського обласного нарко­диспансеру, кандидат медичних наук. Практикує понад 35 років. Алкоголь останній раз вживав студентом

– Алкоголізм зазвичай поділяють на три стадії. Але перед ними є ще одна – "епізодичне зловживання": десь, колись випив зайвого і після цього було погано. Здоров'ю воно не нашкодило, потягу немає, але епізод був.

На перше місце серед причин, чому люди спиваються, я поставив би спадковість. Учені виявили ген, що відповідає за алкогольну залежність. Правда, поки що не знають, як на нього впливати. Якщо батько п'є, син не обов'язково зловживатиме. Бо "здоровіші" гени матері можуть витіснити батьківські. Але залежність може проявитися в наступних поколіннях.

Якщо батьки мають цукровий діабет, то діти стараються контролювати цукор у крові, обмежують себе у солодкому. Те саме мало би бути з алкоголізмом. Якщо в родині хтось страждав на залежність, то краще собі сказати: це не для мене.

У дітей і підлітків звикання може відбутися дуже швидко. Тому першу чарку треба старатися відтягнути якнайдалі.

Другий фактор, що прискорює залежність від алкоголю, – черепно-­мозкові травми. Ті люди, які починають ­зловживати після ушкоджень голови, ­мають втрати пам'яті. Випивши – стають злі й неадекватні. Вони небезпечні і для себе, і для оточуючих.

Третій фактор – хвороба Боткіна або, як у народі кажуть, жовтуха. Після неї печінка працює гірше. Тому залежність проявляється швидше.

Тим, хто схильний до алкоголізму, перехворів на Боткіна і мав ­черепно-мозкову травму, єдиний вихід уберегтися – відмовитися від спиртного. Звичайно, якщо двічі вип'єш – алкоголіком не станеш. Але рік-два періодичного вживання може бути досить.

Здорові люди без схильності можуть пити десятиліттями без запоїв і неконтрольованих станів.

Переважно починають вживати від невдоволення. На роботі не склалося, життя йде не туди.

Алкоголіками часто стають дуже добрі люди. Вони безвідмовні. Їм наливають – вони п'ють.

Помилка рідних – робити все за того, хто п'є. Прийшов п'яний – жінка помила, нагодувала. Не з'явився на роботі – залагодили, щоб прогулу не було. Проблема в міліції – витягли. Гроші не приносить – ну, нічого. Така ситуація не стимулює щось змінювати. Інша помилка – опускати руки: п'єш? Ну й пий. Будь-яка людина потребує підтримки.

Тим, хто вилікувався від алкоголізму, пити заборонено. Механізм заводиться заново навіть після однієї чарки.

За темпераментом до залежності більше схильні меланхоліки та холерики.

Немає менш шкідливого алкоголю. Сухе вино, віскі, коньяк, горілка – всюди є етиловий спирт.

Добре закусити – це один із методів пом'якшити шкоду для організму. Їжа зменшує всмоктування алкоголю, відповідно –

і його токсичну дію.

Вважаю, непитуща людина – найщасливіша.

40 000 українців щороку помирають через алкоголізм

 

700 000 офіційно зареєстрованих алкоголіків в Україні. 30% чоловіків віком від 25 до 50 років залежні від алкоголю

1 алкозалежна жінка припадає на 10 алкозалежних чоловіків в Україні

Зараз ви читаєте новину «Добра закуска пом'якшує шкоду». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі