Те, що двосторонній газовий консорціум з Росією дозволить Україні зберегти завантаженість її газотранспортної системи, - ілюзія.
Про це на прес-конференції заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
"Сам президент Росії Володимир Путін, колишній президент Дмитро Медведєв і голова "Газпрому" Олександр Міллер не раз заявляли, що для них пріоритетнім залишається будівництво "Південного потоку" в обхід України. Якщо цей проект буде реалізований, його потрібно буде хоч якось окупити, хоч частково відбити ті величезні інвестиції. Це зроблять за рахунок переводу частини газових транзитних потоків з української газотранспортної системи до "Південного потоку". Не треба думати, що у разі створення газового консорціуму з Росією обсяги транспортованого через Україну газу збережуться", - зазначив експерт.
На думку колишнього посла України з питань енергетичної безпеки В'ячеслава Княжицького, Україна має співпрацювати в газовій сфері у тристоронньому форматі: з Євросоюзом і Росією. Тоді завантаження української ГТС буде залежати від трьох учасників. Його обсяги і тарифи на газ будуть рентабельними і відповідними до економічної ситуації.
"Єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер заявив, що з 1 січня 2015 року Європейський Союз відкриває єдиний ринок електроенергії і газу. Європейці хочуть мати одну ціну на газ. Путін і Медведєв також говорили, що з 1 січня 2015 року Росія перейде на європейські ціни. Тому Україні немає ніякого сенсу домовлятися у двосторонньому форматі про ціну на газ з Росією. 1 січня 2015 року - це межа, коли Україна у будь-якому випадку з обох боків матиме європейську ціну на газ. Буде незалежний регулятор цін на газ", - повідомив Княжицький.
Коментарі
26