субота, 29 серпня 2020 21:11

Як пройти випробувальний термін: топ-10 порад початківцю

Як пройти випробувальний термін: топ-10 порад початківцю
Зазвичай випробувальний термін становить 3 місяці для фахівців і 6 місяців — для топ-менеджерів. Фото: pixabay.com

Під час випробувального терміну новий співробітник вивчає внутрішні процеси в компанії та адаптується до роботи на новій посаді. Компанія, в свою чергу, знайомиться зі співробітником, розуміє, чи відповідають його компетенції посаді та чи здатний він допомогти бізнесу вирішувати завдання й досягати поставлених цілей.

Зазвичай випробувальний термін становить 3 місяці для фахівців і 6 місяців — для топ-менеджерів.

HR-експертка й кар'єрна консультантка Юлія Єфименко у розмові з "Happy Monday" радить, як ефективно пройти випробувальний термін.

1. Визначте свою мету

Вирішіть, чого ви чекаєте від адаптації. Якщо змінюєте сферу, випробувальний термін — це можливість зрозуміти, чи "вашу" справу ви обрали. Або, можливо, ви хочете зрозуміти, наскільки ця компанія допоможе вам у розвитку компетенцій і навичок.

2. Вивчіть програму адаптації в компанії

Важливо заздалегідь розібратися й зрозуміти, що та як буде відбуватися — які етапи, терміни тощо. Якщо ж у компанії ці процеси не прописані, поспілкуйтеся з керівником або менеджером з персоналу стосовно цих деталей.

3. Контролюйте хвилювання

Випробувальний термін — процес стресовий, зокрема й для керівників. Не соромтеся того, що ви нервуєте, але не дозволяйте емоціям брати гору. Рівень стресу можна знизити, розбивши великі завдання на маленькі підзадачі й кроки.

В кінці кожного робочого дня відмічайте 3 завдання, які вдалося закрити. Або випишіть свої досягнення з минулих місць роботи, нехай вони завжди будуть у вас перед очима. Іншими словами, спирайтеся на свої компетенції.

4. Просіть регулярний фідбек про свою роботу

Так буде зрозуміло, які зони варто підтягнути. Але не сприймайте фідбек як критику — це ваша дорожня карта поліпшення своїх навичок.

5. Не соромтеся давати зворотний зв'язок роботодавцю

Якщо щось бентежить або ви не розумієте якийсь процес — говоріть про це. Але для початку проведіть аудит і поспостерігайте. Якщо впевнені, що зміни допоможуть бізнесу — сміливо їх озвучте. Тільки пам'ятайте, що фідбек повинен бути конструктивний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яких працівників і на яку зарплату найчастіше шукали влітку

6. Налагодьте стосунки в колективі

На цьому етапі дуже важливо бути проактивним. Обов'язково знайдіть одного-двох людей, з якими зможете вийти на обід або випити чашку кави вранці. Це допоможе зменшити стрес і вивчити компанію.

7. Взаємодійте з безпосереднім керівником

Ваш керівник — важлива фігура для вашої адаптації і подальшого розвитку в компанії. Тому відразу встановіть із ним контакт. Уточніть, як буде проходити ваше спілкування, які у нього очікування від вас під час випробувального терміну тощо.

8. Дайте собі час

Не поспішайте видавати величезний результат роботи через 2 тижні. Не факт, що в цьому взагалі є необхідність. З таким темпом ви вигорите, і потім набагато складніше буде відновлюватися і вам, і компанії.

9. Адекватно оцініть свого роботодавця

Ви маєте розуміти, наскільки робота, умови й колектив відповідають вашим очікуванням; чи готові ви й далі працювати в цій компанії. Зазвичай 1-2 місяців достатньо, щоб прийняти зважене рішення.

10. Обов'язково зафіксуйте всі цілі й завдання на час випробувального терміну

Це допоможе оцінити вашу роботу, динаміку адаптації та статус по завданням і вам, і роботодавцю. Чим структурніше все буде описано, тим прозорішим буде процес для обох сторін.

"Якщо процес адаптації двосторонній — тобто кожна сторона однаково розуміє й приймає, що конкретно буде проходити протягом цього часу, — випробувальний термін пройде комфортно для всіх, а співробітник і компанія в результаті точно визначать, чи готові співпрацювати в довгостроковій перспективі", - зазначає Юлія Єфименко.

29% опитаних українців кажуть, що ставлення роботодавців до них за час карантину погіршилося. Не відчули змін 19% респондентів. Водночас 16% стверджують, що компанії стали уважнішими та покращили умови під час карантину.

Зараз ви читаєте новину «Як пройти випробувальний термін: топ-10 порад початківцю». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі