До Нового року ціна на продуктовий кошик значно зросте. Індекс інфляції, або індекс споживчих цін, в Україні у серпні становив 98,6%, у вересні – 100,5%, тож спостерігається тенденція росту. Про це йдеться в огляді інфляції від Мінекономіки.
Мінфін зробив прогноз на 2024 рік щодо курсу гривні – 40,7 грн за долар США. Отже, собівартість та інші витрати в процесі до того, як продукти опиняться на полиці, зростуть. Відтак у виробників є об'єктивні передумови підняття цін. Вже подорожчали такі підакцизні товари, як паливо, тютюнові вироби тощо. За офіційною статистикою, з 2022 року найдешевші цигарки здорожчали з 50 до 72 грн, середній сегмент – з 60 до 77 грн, преміум – з 75 до 92 грн. За прогнозом, у 2024 році середня ціна пачки цигарок становитиме приблизно 86 грн за найдешевші й 110 грн за преміум.
Сайт Znaj.ua в своєму матеріалі прослідкував тенденцію на ринку пального та алкоголю.
Середня ціна бензину А-95 по Україні станом на листопад 2023 р. складає 55,47 грн, у листопаді ж 2022-го року була 49,42 грн. Середня вартість дизельного палива у листопаді 55,80 грн, у цей же період торік становила 49,38 грн. За словами учасників ринку, ціни досягнуть піку взимку. Стабілізуються лише у 2024 році, повідомляють в НБУ. Зростання цін на пальне пришвидшиться, що чинитиме також непрямий проінфляційний вплив на вартість. Отже знову зростуть ціни на м'ясо, молочні продукти, овочі, фрукти та алкогольні напої. З останніми ситуація доволі складна, адже виробництво українського алкоголю суттєво здорожчало.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відзавтра заборонять продаж алкоголю та цигарок у дюті-фрі
Журналісти порівняли, скільки коштував "Біг-Маг" у McDonald's 2018 року і зараз. У 2018 році – 47 грн за курсу 28,71 грн за 1 долар США. А зараз – 92 грн за курсу 36,08. Тобто, за 5 років вартість знаменитого бутерброда зросла відчутно.
Аналізуючи вартість горілки і вина, Znaj.ua зазначає, що 2018 року пляшка 0,5 л найдешевшої горілки коштувала 90 грн, а зараз – 100 грн. Вино тихе – 42 та 80 грн відповідно.
Журналісти спробували розібратись, скільки має коштувати якісне українське вино, коньяк, горілка.
Для створення вина чи коньяку, по-перше, мають бути виноградники площею хоча б 1 гектар. Саджанець у сертифікованому розсаднику коштує від 100 грн. На посадку 2600 кущів, що оптимально на гектар, потрібно орієнтовно від 260 тис. грн. У виробника мусять бути власні потужності для переробки винограду або ж треба їх орендувати. Із гектара можна зібрати 8-10 тонн винограду і зробити до 10 тис. л вина. Ліцензія для малих виробників коштуватиме 30 тис. грн. У вартості необхідно врахувати корки, склотару, лабораторні досліди, акцизні марки, заробітні плати й податки.
"У підсумку, якщо все врахувати, собівартість пляшки вина обходиться виробнику в середньому у понад 100 грн, і судячи з об'ємів, виноробство в Україні є збитковим бізнесом. Тому ціни на цю продукцію мають підвищуватися. Але при цьому виникає інша складність – конкуренція з імпортом", – йдеться в матеріалі.
З виробництвом горілки ситуація теж непроста. Для однієї літрової пляшки потрібен високоякісний спирт класу люкс, фільтрація, технологія очищення, захисний ковпачок, пляшка зі скла високої якості, дотримання стандартів ISO тощо. Також транспортування до торговельних мереж, акцизний податок, що у фіналі складає понад 120 грн.
"Водночас контрафакт продають за значно нижчою ціною – від 40 грн. Та й полиці супермаркетів заповнені дешевою неякісною продукцією і дешевим імпортом сумнівного походження. Адже в недорогому імпорті використовують дешеві виноматеріали і спирт низької якості", – зазначається в матеріалі.
Сайт Znaj.ua провів власне дослідження цін на алкоголь національних виробників у торговельних мережах і показав зріз цін на українські ТМ:
1. винно-коньячні – KOBLEVO, SHABO, SHUSTOV, AZNAURI та інші:
2. горілчані – Nemiroff, HLIBNY DAR, "Козацька Рада" та інші:
Як показує сайт у своєму дослідженні, ціни за горілку 0,7 л коливаються в межах 130 грн, коньяк – 200 грн, а вино – 110 грн.
"Виробникам все важче утримувати якість за ціну, яка є збитковою. А говорячи про якісний алкоголь, варто не гнатися за дешевизною, а відвідувати тільки перевірені магазини спиртних напоїв, і не реагувати на інтернет-повідомлення з занадто низькою ціною на спиртні напої. Сподіваємось, влада візьме питання низької ціни на алкоголь до врегулювання на користь якості для споживачів", – підсумували автори статті.
Міністерство економіки України пропонує збільшити мінімальні ціни на алкоголь.
Відомство пропонує підвищити роздрібні ціни на горілку та лікеро-горілчані вироби на 13%; віскі, ром та джин – на 25%; коньяк (бренді) – на 11-12%. Про це йдеться в проекті постанови, яка розміщена на сайті відомства для обговорення.
Натомість звичайні (неігристі) вина можуть здорожчати на 62%, сидр і перрі, вермути та інші зброджені напої з міцністю до 22% – на 61-71%, вина ігристі та газовані винні напої – на 28%.
Коментарі