Чому корупція сильніша за державу

Щоб перемогти корупцію, суспільству треба організуватися. І значно краще, ніж наразі організовані самі корупціонери

Знаєте, чому важко здолати корупцію? Тому що від неї програють усі потроху, а виграють тільки одиниці - але капітально. Деякі посади невипадково вважають за розстрільні. Усе залежить від специфіки відомства. У деяких міністерствах і установах корупція розмазана тонким шаром, а в деяких вона концентрована.

Одна річ, якщо на корупційній схемі заробляє п'ятсот осіб по сто тисяч на місяць. І зовсім інша, якщо у переліку - двадцять персон, кожна з яких під'їдає на десятки мільйонів. У першому випадку боротися зі схемою простіше. В другому - просто небезпечно

Одна річ, якщо на корупційній схемі заробляє п'ятсот осіб по сто тисяч на місяць. І зовсім інша, якщо у переліку - двадцять персон, кожна з яких під'їдає на десятки мільйонів. У першому випадку боротися зі схемою простіше. В другому - просто небезпечно. Бо що більш розмиті інтереси, то важче організуватися, щоб їх відстоювати. Обсяг докладених зусиль прямо пропорційний до вашого бонусу. Якщо обиватель втрачає регулярно, але порівняно небагато - на протест він не виходитиме. Якщо корупціонер заробляє на вас грубі гроші - він захищатиме схему до останнього.

Уся історія людства складається з цього протистояння. З одного боку, існує вільний ринок, який впливає на кожного, але розсіяно й по дотичній. А протистоїть йому група інтересів, яка нечисельна, але мотивована й тому - сильна. І кожна така група інтересів заробляє саме на тому, що діє проти ринку та колективного інтересу. Обиватель любить скаржитися на корупцію. Вимагає перемогти її. Але запитання дуже просте: а що особисто він згоден інвестувати в цей процес? Скільки зусиль він готовий докласти, щоб перемогти ті групи інтересів, які на ньому ж паразитують?

Це схоже на історію про деолігархізацію. Лідери списку "Форбс" доклали чимало зусиль, щоб видряпатися соціальною драбиною. Вони пройшли найжорстокіший природній відбір 90-х. Щоб забрати у них вплив та ресурси - треба наважитися докласти не менше зусиль, ніж доклали вони, щоби здобутися на цей вплив. Можна, звісно, сказати, що боротьба з корупцією та монополіями - справа держави. Тим більше, що за нормальних умов вона - оператор суспільних інтересів. А в спотворених реальностях - оператор інтересів окремих каст.

...перш ніж покладатися на державу, суспільство має її приватизувати. А український обиватель навіть ринкову зарплатню не хоче платити тим, хто має захищати його від дракона. А потім дивується, що ці зарплати "ланселотам" платять самі дракони

Але в тім і штука, що, перш ніж покладатися на державу, суспільство має її приватизувати. А український обиватель навіть ринкову зарплатню не хоче платити тим, хто має захищати його від дракона. А потім дивується, що ці зарплати "ланселотам" платять самі дракони. Звісно, можна послатися на цифри. Сказати, що боротьби з корупцією прагнуть мільйони. Але ж в тому штука, що проста кількість учасників у політичних процесах мало що важить. Має значення не кількість, а організованість структури.

Неорганізоване не має суб'єктності. Організоване - має. Влада завжди належить організованій меншості. Щоб претендувати на владу треба організуватися. Або ж пристати до тих, хто вже це зробив. Інфантильне суспільство чекає на дива. Добрих чарівників, п'ятсот ескімо та негайне торжество правди й доброчесності. Та реальність належить тільки тим, хто її приручає. Тільки й того.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі