Колумб і Кортес вплинули на появу Хмельницького і Мазепи

Світ дивовижний і будь-який наш вчинок може мати абсолютно непередбачені наслідки у майбутньому

Дуже люблю читати або дивитись історії про глобальний взаємозв'язок дрібних частин чи потоків великої системи, як вони впливають один на одного і як наступне виходить із попереднього, базуючись на невидимих, але реальних впливах.

У шикарнючому серіалі "Невідома планета Земля" з-поміж іншого розповідали, як частинки мікроорганізмів з однієї частини океану несуться повітряними масами через океан до лісів Амазонки і там опадають, живлячи їх, і ті потім ростуть і впливають на рух повітря і об'єм кисню по всій планеті.

А недавно Ярослав Грицак у короткому інтерв'ю однією тезою зачепив тему конкістадорів та потоки золота і срібла ацтеків і майя, і який вплив це мало на розвиток України. На ютуб-каналі WAS вийшов про це цілий ролик. Виявляється, потоки золота спричинили, зрозуміло, різку інфляцію і зерно дуже подорожчало, як тверда валюта в ті часи. І території Європи, де вирощували зернові, дуже виграли на цьому і активізувались. А це, як відомо, Річ Посполита та закріпачена Україна. І українських селян стали закріпачувати ще сильніше і ще більше заставляли працювати. І почались протестні рухи, втечі селян у плавні і зародження козацтва. І таким дивовижним чином Колумб, а за ним Кортес із Пісарро вплинули на появу Хмельницького із Мазепою.

Потоки золота спричинили різку інфляцію і зерно дуже подорожчало

А Речі Посполитій і майбутній Україні це зіграло погану службу, бо зосередження на хліборобстві обмежило ці території від впливу промислової революції та індустріалізації і зробило назавжди (принаймні до цього моменту) відсталими регіонами.

Світ дивовижний і будь-який наш вчинок може мати абсолютно непередбачені наслідки у майбутньому. І маленький метелик своїми крилами розганяє цілий шторм над океаном, а розчавлена комаха змінює майбутнє і все у ньому безповоротно аж із правописом включно.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі