Китай кидає виклик Заходу. Росія відходить на задній план

Світ розколюється на два ворожі табори

Хто перший моргне - звична російська гра із Заходом. Сьогодні у неї грають Китай і Захід. "New York Times" стверджує, що світ розколюється на два ворожі табори на чолі з США і Китаєм.

Дійсно, вимальовуються контури нового глобального порядку. Не обов'язково такого, про який пише "NY Times". Зрозумілим є одне: роль Росії в ньому напишуть інші.

Америка ще за Трампа поставила задачу зупинити Китай. Європа досі намагалася уникнути участі в їх конфронтації. Європейці знайшли ідеальний баланс: американці забезпечують їм "парасольку безпеки", а китайці - економічну вигоду.

Європейці знайшли ідеальний баланс: американці забезпечують їм "парасольку безпеки", а китайці - економічну вигоду

Під тиском Вашингтона ЄС довелося продемонструвати відданість цінностям і разом з США, Канадою і Великою Британією викотити Китаю санкції. Як осуд Пекіну за репресії проти уйгурів, придушення демократії в Гонконзі і загрози Тайваню. Все б і забулося. Але Пекін вирішив, що пора показати кулак. Китайці відповіли Європі своїми санкціями, бойкотом західних кампаній і вторгненням армади китайських літаків у повітряний простір Тайваню.

Росія в якості порушника спокою відходить на задній план. Світ зайнявся конфронтацією Заходу і Китаю. Від того, як буде розгортатися їхня гра м'язами, залежить не тільки відродження американського лідерства і здатність Заходу до єдності, але і те, хто стане глобальним опонентом ліберальної демократії.

Звичайно, Росія погрозами бити вікна успішно об'єднує Захід. Російська загроза обґрунтовує збереження НАТО і зміцнює партнерство США і Європи. Коротше, Росія заштовхує Захід в епоху, до якої вона звикла.

Китай для Заходу - суперник іншого типу. Як говорилося в доповіді RAND, Росія - "вигнанець, але не суперник, а Китай - суперник, але не вигнанець". У західному суспільстві прийнято думати: Росія зацікавлена ​​в підриві західного порядку, в якому вона не може домінувати; Китай прагне перекроїти цей порядок, сподіваючись в ньому лідирувати. Росія представляє виклик, на який Захід відповідає через стримування. Китай стримати неможливо хоча б тому, що Китай проник всередину західних сусідів.

Росія - вигнанець, але не суперник, а Китай - суперник, але не вигнанець

Китайці, здавалося б, міркують в тому ж ключі. Так, "Foreign Affaires" цитує китайського дипломата, який так пояснює різницю між Росією і Китаєм: "Росія намагається зруйнувати світовий порядок... Але Китай отримує від нього вигоду і намагається його змінити, не зруйнувавши".

Нинішня агресивність Китаю збиває з пантелику. Невже Китай готовий претендувати на роль антизахідного полюса? Але що Пекін може запропонувати світові? Де ті країни, які готові побігти під китайське "крило"? Але найголовніше: перехід Пекіна до ролі антагоніста Заходу закриє для нього західне джерело життєздатності.

Створюється враження, що Пекін помилився з оцінкою ситуації, вирішивши, що з США покінчено, а європейці підсіли на китайську економічну голку. Тому Заходу можна диктувати свої умови і змусити його відмовитися від моралей. Може здатися, що Захід потрапив в китайську сітку. Для німецьких автоконцернів (VW, Daimler і BMW) Китай є головним ринком збуту. Китай - найбільший кредитор Америки, якому належать американські облігації на суму $1,1 трлн. Китай є ключовим джерелом імпорту товарів для 49 економік світу.

Самовпевненість, однак, підвела китайців. Пекін сьогодні робить те, що робила до нього Москва - своєю войовничістю консолідує Європу і США. Але ж тільки вчора, граючи на економічному інтересі, Китай розмивав західну єдність.

Самовпевненість підвела китайців. Пекін сьогодні робить те, що робила до нього Москва - своєю войовничістю консолідує Європу і США

Здається, що рано чи пізно пристрасті вляжуться. Навіщо Китаю обвал західного світу або перетворення його на "бойову колісницю", якщо є можливість його пристосовувати до своїх потреб?

Але конфронтація не пройде без сліду. Захід почав шукати спосіб витіснення Китаю зі своїх неврологічних сфер. Так, німецький бізнес закликав ЄС "протистояти експансії китайського держкапіталізму". Уряд ФРН посилює правила продажу стратегічних технологій Китаю. Європа готова відмовитися від участі Китаю в розробці мереж мобільного зв'язку 5G. Байден і британський прем'єр Джонсон розмірковують про те, як підірвати китайську стратегію світового впливу "Один пояс - Один шлях".

У західному суспільстві почали обговорювати пастку для ліберальних демократій: співпраця з Китаєм приносить Заходу дивіденди сьогодні, але загрожує проблемами завтра. Адже незрозуміло, як Китай буде здійснювати своє прагнення "запропонувати світові китайську мудрість". Що якщо так, як Пекін це пропонує Тибету і уйгурам?

Звичайно, і Росія, і Китай використовують Захід. Але як же по-різному! Для Росії ліберальні демократії - ресурс відтворення архаїчної сировинної економіки. Китай використовує Захід для модернізації. Відчуваєте різницю?

Китай свою історичну образу і пам'ять про приниження перетворює на прагнення перевершити західну цивілізацію в технологічному прогресі. Росія свою уразливість висловлює в спробах підірвати успішного опонента.

Важко уникнути відчуття, що китайці знайшли і дотепний спосіб використовувати Росію для власного піднесення. Як говорить західний дипломат, який добре знає Китай, "Росія стала для Китаю найманцем". Так, в Радбезі ООН Росія голосує проти резолюцій, які не подобаються Пекіну, за якими Пекін тільки утримується. Це дозволяє Китаю виглядати договороздатним, в той час, як Росія робить за нього "брудну роботу".

Росія стала для Китаю найманцем

Будемо разом з Пекіном "мобілізувати однодумців для захисту принципів Статуту ООН" радіє Лавров. Швидше за все, він буде їх мобілізовувати самостійно. А Китай буде стояти позаду, спостерігаючи.

Нинішня конфронтація Китаю і Заходу - спроба намацати платформу для компромісу. У цьому процесі Росія може допомогти Пекіну виглядати більш привабливо.

Словом, виходить, що Росія витрачає свою державну роль для того, щоб полегшувати вирішення своїх завдань іншим гравцям. Росія стимулює єднання західного світу навколо США. Росія дає привід західному військово-промисловому комплексу для поновлення. Росія змушує ліберальні демократії приступити до очищення від брудних грошей. Росія, нарешті, допомагає висунути Китай в наддержави, підносячи йому патрони і служачи йому північним флангом безпеки. Але Росія вже не може визначати конфігурацію світової сцени.

У грі "Китай проти Заходу" Росія виявляється запасним гравцем, якому навряд чи судилося вийти на поле. Це танго для двох. Державі, яка звикла бути на авансцені, опинитися на узбіччі прикро. Але це може бути шансом для Росії подумати про свої внутрішні проблеми. Це те, чого хочуть росіяни, які бачать державність в процвітанні країни, а не в її спробах нав'язувати себе світу військовою міццю.

На жаль, для Кремля вигідніше лякати західний світ. Російський правлячий клас захлинається від образи на Америку, але його не турбує роль китайського пітбуля.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі