Геннадій Друзенко
Правник, волонтер, ветеран АТО, співзасновник ПДМШ ім. Миколи Пирогова
12.03.2020
2

Зе-влада сиплеться на очах

Три уроки для України

11 березня принесло три уроки для України, які їй ще належить усвідомити та засвоїти. Два з них зовнішні, один – внутрішній.

Урок № 1.

Почнемо з найважливішого. Уряд запровадив карантин на всій території України. Рішення однозначно правильне. Але так само неефективне. Чому? Бо за порушення постанови Кабміну від 11.03.2020 за № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", якою запроваджено карантин, не передбачено жодного покарання. Його просто немає ані в Кримінальному кодексі, ані в Кодексі про адміністративні правопорушення. Тому жоден розважальний заклад в столиці не скасував заплановані на сьогодні заходи, жоден торгово-розважальний центр (де збираються разом явно більше 60 і навіть 200 осіб) не оголосив про тимчасову зупинку своєї роботи. Виходить, що дітей та студентство прогнали з класів та авдиторій лише для того, щоб збільшити доходи кінотеатрів, ресторанів, кав'ярень та дискотек…

За порушення постанови Кабміну, якою запроваджено карантин, не передбачено жодного покарання

Але це квіточки. Коли вірус розгуляється в Україні, постане питання, що робити мільйонам самозайнятих осіб, яких годує щодення праця. Насамперед таксистам, кур'єрам та продавцям. Британія сьогодні оголосила, що виділяє 5 млрд фунтів ($6,42 млрд) на невідкладні заходи для боротьби з коронавірусом, і ще 7 млрд фунтів ($9 млрд) – на підтримку самозайнятих, соціально-уразливих верств населення і малого бізнесу. Аби ці люди могли дозволити собі хворіти вдома (чи в лікарні), а не помирати на ногах, інфікуючи всіх довкола. Загалом Британія планує витратити впродовж нового фіскального року, який почнеться 1 квітня, 30 млрд фунтів ($38,52 млрд) на фіскальні стимули для боротьби з коронавірусом. Населення Об'єднаного королівства – майже 68 мільйонів. Навіть якщо українське населення вдвічі менше, не важко прикинути порядок цифр, який український уряд мав би виділити на боротьбу з коронавірусом. А не жалюгідних 100 млн грн ($4 млн).

І звичайно абсолютно провальна комунікація влади. Про карантин Україна дізналась з фейсбуку опозиційної депутатки Вікторія Сюмар. І цим все сказано. До речі, ані Сюмар, ані Кабмін не повідомили українцям, що згідно зі статтею 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", на підставі якої КМУ запровадив карантин, "до відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред'явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину". Хто видаватиме довідки на виїзд з України?

Є телебачення, соцмережі, youtube, мобільні оператори, готові розсилати смс своїм абонентам, врешті-решт, але ми дізнаємось про карантин з ФБ-сторінки опозиційної депутатки

В такій критичній ситуації, коли відсутній правовий механізм примусу до виконання навіть дуже м'яких карантинних заходів, єдиний спосіб замортизувати негативний вплив епідемії – ефективна комунікація. Президенти, голови урядів, міністри охорони здоров'я провідних держав світу кілька разів на день спілкуються зі своїми громадянами, переконуючи їх уникати людних зібрань, залишатись вдома за найменших ознак хвороби, суворо дотримуватись правил гігієни тощо...

Заходимо на сайт президента України, який має безумовний талант записувати відеоролики, - і не бачимо навіть натяку на те, що на Україну насувається найсуворіша пандемія ХХІ століття. Глава держави вручає шевченківські премії та "знайомиться з перебігом капітального ремонту Полтавської клінічної лікарні". Не жартую… Заходимо на сайт уряду – бачимо рекламну сторінку нового очільника КМУ. Ідіоти, почитайте як Рузвельт зупиняв банківський колапс розмовами з народом по радіо (які стали всесвітньо відомі як "Бесіди біля каміну". У вас є не тільки радіо – є телебачення, соцмережі, youtube, мобільні оператори, готові розсилати смс своїм абонентам, врешті-решт, але ми дізнаємось про карантин з ФБ-сторінки опозиційної депутатки…

Урок № 2.

Ігор Матович, лідер словацької партії "Звичайні люди", виграв парламентські вибори в останній день лютого цього року. 4 березня президентка Словаччини Зузана Капутова уповноважила Матовича сформувати новий уряд. А вже сьогодні словацькі правоохоронці заарештували 13 суддів, яких підозрюють у змові з колишнім головним мафіозі країни Маріаном Кочнером. Останнього обвинувачують у вбивстві журналіста Яна Кучака, яке збурило країну у 2018 році. Справа в тому, що для арешту суддів потрібний дозвіл Конституційного суду Словаччини, але це не зупинило правоохоронців. Серед затриманих в.о. голови Верховного Суду Словаччини Ярміла Убрацова та колишня заступниця міністра юстиції Моніка Янковська. У Словаччині немає ані НАБУ, ані САП, ані НАЗК, ані ВАКСУ...

Перемога на виборах – 29 лютого. Затримання "великої риби" - 11 березня

А тепер ще раз. Перемога на виборах – 29 лютого. Затримання "великої риби" - 11 березня. А в нас замість Гладковського-Свинарчука, Кононенка, Грановського, Березенка, Муженка (особисто відповідального за Іловайський котел), Гелетея (який "прогнав" Гіркіна зі Слов'янська в Донецьк і приймав парад під час Іловайська) і їхнього патрона Порошенка досі сидять Андрій Антоненко, Юлия Кузьменко та перебуває під нічним домашнім арештом Яна Дугарь. Які ще яйця заважають танцюристу Зе?

Урок № 3.

Конституційний суд України визнав неконституційною судову реформу Зеленського. В будь-якому іншому контексті можна було б лише аплодувати принциповості та незалежності української конституційної Феміди. Польські та угорські судді мали б із заздрістю дивляться у бік Києва. Але…

Рішення КСУ означає ніщо інше, як потужний сигнал елітам - президент більше нічого не вирішує в цій країні

Але в українському контексті останнє рішення КСУ означає ніщо інше, як потужний сигнал елітам - президент більше нічого не вирішує в цій країні. Не здивуюсь, якщо це "подяка" Богдана за звільнення його з посади очільника президентського офісу. Якщо б Зеленський хоча б віддалено нагадував "українського Рузвельта", навіть такий поважний суд як ВС США не смів би перечити народній волі, яка винесла його на вершини влади. Але 10 місяців у цій самій владі переконливо продемонстрували, що на чолі України не Франклін Делано Рузвельт, а звичайний "лох", який не може прибрати до рук владу, що впала йому з неба наче манна. Хто ж тепер слухатиметься Банкову, якщо її ігнорує навіть вкрай непопулярний КСУ, який ще влітку заглядав в очі новообраному президенту і готовий був задовольняти всій його бажання.

Зе-влада сиплеться на очах. Головне аби було кому її (владу) підхопити, коли до України докотяться перші серйозні хвилі глобального шторму.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі