Унікальне повне тривимірне зображення Сонця вперше отримало і розмістило на своєму офіційному сайті Національне управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору (НАСА).
Це стало можливим завдяки поєднанню даних, що надходять з двох космічних апаратів Обсерваторії сонячно-земних зв'язків (STEREO), запущеної 2006 року.
Апарати А і В на орбіті обертання навколо світила в неділю, 6 лютого, вперше досягли розриву (сепарації) в 180 градусів і опинилися в строго протилежних точках. Таким чином вони змогли передати на Землю зображення двох половин поверхні Сонця, передає ИТАР-ТАСС.
"Вперше ми можемо спостерігати сонячну активність у всій її красі тривимірно", - підкреслив Анджелос Вурлідас з наукової групи програми STEREO.
Експерт додав, що отримання тривимірного зображення є "великим звершенням" у фізиці Сонця. Це дає змогу побачити світило таким, яким воно є насправді.
"Завдяки новітнім технологіям ми можемо на відстані кружляти навколо світила і бачити, що відбувається за лінією горизонту", - пояснила учасниця проекту Мадхуліка Гухатакурта.
Як приклад вона навела ситуацію, коли сонячна пляма виникає на невидимій із Землі стороні світила, проте потім потрапляє в зону видимості несподівано для астрономів.
Обсерваторія STEREO відтепер дасть змогу дослідникам уникнути повторення подібних "сюрпризів".
Вона також допоможе більш точно прогнозувати зміну умов у космосі в зоні роботи супутників, орбітальних обсерваторій, інших апаратів, а також враховувати вплив величезних викидів плазми на магнітне поле нашої планети.
Коментарі