Незважаючи на заяви Юлії Тимошенко та Юрія Луценка про те, що європейське майбутнє України не має стати заручником несправедливого процесу над ними і що переговори про асоціацію Брюссель повинен продовжувати з Києвом до успішного їх завершення, на зустрічі учасників "Комітету опору диктатурі" (КОД) з представниками закордонного дипкорпусу колишній віце-прем'єр Григорій Немиря, а потім і Олександр Турчинов закликали європейців заблокувати переговори з Україною.
"Я не уявляю, як Євросоюз буде підписувати угоду з Януковичем, коли Тимошенко буде сидіти у в'язниці", — обурювався Немиря, пише ZN.ua.
Та й сама Тимошенко з наближенням вироку вже трохи змінила тональність у "європейському питанні". В опублікованій у Wall Street Journal статтi (написаної у співавторстві з тим же Немирею) найзнаменитіша українська ув'язнена написала: "Ми пристрасно віримо в те, що майбутнє України разом з Євросоюзом... І хоча ми не хочемо, щоб показні політичні судилища над Тимошенко і її соратниками відволікали Україну від руху по європейському шляху, слід зазначити, що ніколи раніше Євросоюз не укладав настільки далекосяжну угоду про вільну торгівлю з недемократичною державою. На жаль, саме в таку державу перетворюється Україна".
Але як раз для того, щоб повернути нашу країну в демократичне русло, європейські прихильники підписання Угоди про асоціацію з Україною закликають зробити це якомога швидше. Їхні аргументи такі: якщо ЄС не підпише з Україною цю угоду, він втратить останні важелі впливу на українського президента. Якщо ж дати Януковичу можливість продемонструвати гучний успіх на європейському напрямі і дозволити йому гордо помахати європейським прапором перед виборцями, це накладе на українського лідера певні зобов'язання перед Євросоюзом, і тоді на нього легше буде впливати. У тому числі і гальмуючи ратифікацію угоди, без якої документ не може набути чинності.
А оскільки ратифікація має пройти в парламенті всіх 27 членів ЄС плюс в Європарламенті, то вимагати від Януковича можна буде багато чого. Адже крім економічної частини, документ містить і значну політичну, що накладає на Україну серйозні зобов'язання у сфері демократії. Підписавши цю угоду, ЄС, як там вважають, отримає можливість ефективно впливати на внутрішні процеси в Україні. У тому числі і через Європейський суд.
Крім того, вважають прихильники даного сценарію, після підписання Угоди про асоціацію з ЄС Януковичу вже майже неможливо буде піти на поступки і замінити європейський вибір якимось іншим.
А що стосується процесу над Тимошенко, то замість того, щоб карати за нього всю країну, можна показово покарати хоча б декілька його учасників — суддів, прокурорів, чиновників. Точкові санкції, наприклад, у вигляді заборони на в'їзд до країн ЄС окремим українським персонам досить активно обговорюються як мінімум у дипломатичному середовищі, і не можна повністю виключати, що цей захід залишиться незадіяним.
У якості "останнього європейського попередження" може бути і перенесення на кілька тижнів завершальних раундів щодо ЗВТ і угоди в цілому.
Нагадаємо, 12 вересня відбудеться перше обговорення рекомендацій Європейського парламенту Раді ЄС та Європейській комісії щодо Угоди про асоціацію з Україною. На цю дату призначено позачергове засідання комітету з питань закордонних справ Європейського парламенту, яке пройде в Страсбурзі в рамках осінньої сесії ЄП.
Коментарі
83