Щоб обмежити авторитарні тенденції влади в Україні, треба перейти до парламентсько-президентської республіки. Таку думку висловив у коментарі для Gazeta.ua керівник наукових програм Інституту відкритої політики Максим Стріха.
"У нас це було після політреформи 2004 року, але не дуже вдало, бо привело до боротьби між президентом Ющенком і прем'єр-міністром Тимошенко, - зазначає фахівець. - Якщо хочемо бути цивілізованими, то маємо прийняти європейську модель, де президент є гарантом державної незалежності, виконавчу владу здійснює призначений парламентом уряд. А виборці мають реальні шанси обирати між партіями на виборах. У нас цього нема. Як нема віри, що все це з'явиться у результаті діяльності Конституційної асамблеї, призначеної президентом".
На думку Стріхи, Конституція має містити чіткий механізм стримувань і противаг.
"Зараз президент призначає майже усіх вищих чиновників, окрім генпрокурора і прем'єр-міністра. А звільнити може будь-кого з власної ініціативи. Саме це і призводить до концентрації влади в руках однієї людини. Повинні бути альтернативні механізми формування різних владних органів", - каже політолог.
Нову Конституцію треба приймати на всенародно обраній Конституційній асамблеї, переконаний експерт.
"Першу Конституцію Франції ухвалювали Установчі збори. Жоден із їх делегатів не мав права обиратися до парламенту. Зараз у нас багато політиків виступають за перезаснування держави, вважаючи, що нинішня безнадійно скорумпована і реформувати її неможливо. Для цього треба всенародно обрати Конституційну асамблею з умовою, щоб жоден її член не мав права балотуватися до Верховної Ради чи посідати місце у вищих органах виконавчої влади, принаймні на якийсь період. Щоб люди працювали не під свою майбутню позицію, а задля блага держави".
Нагадаємо, президент Віктор Янукович своїм указом утворив Конституційну асамблею, яка має розробити зміни до Основного Закону. Її робота проходитиме у два етапи. На першому до жовтня 2012 року будуть напрацьовані ініціативи правового порядку. На другому до 2014 року відбудеться остаточне формування проекту змін до Конституції.
Коментарі
4