вівторок, 08 жовтня 2019 15:40

Голову комітету з питань енергетики звинуватили в подвійних стандартах

Голову комітету з питань енергетики звинуватили в подвійних стандартах
Політолог Кирило Сазонов підкреслив, що відновлений імпорт електроенергії з Росії робить неможливою інтеграцію нашої енергосистеми з системою ЄС. Фото: Finbalance

Глава парламентського комітету з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус демонструє подвійні стандарти - виправдовує імпорт електроенергії з країни-агресора і критикує його з країн ЄС через синхронізований з європейською енергосистемою Бурштинський енергоострів.

Про це написав політолог Кирило Сазонов в блозі на Цензор.НЕТ.

"Суспільству насаджується думка про те, що імпорт електроенергії з Росії та її сателіта Білорусі це нормально, а ситуація в повністю синхронізованому з європейською енергосистемою Бурштинському енергоострові нібито жахлива і вимагає негайного втручання", - написав Сазонов.

Він підкреслив, що відновлений імпорт електроенергії з Росії загрожує Україні втратою енергонезалежності і робить неможливою інтеграцію нашої енергосистеми з системою ЄС.

"Чим дозвіл купувати електроенергію за двосторонніми договорами у країн, які не є членами європейського Енергетичного Співтовариства, загрожує Україні? Перш за все, радикальним погіршенням перспектив об'єднання української і європейської енергосистем, що раніше планувалося на 2023 рік. Вся справа в тому, що перед тим, як приєднатися до ENTSO-E (об'єднана енергосистема континентальної Європи), Україна повинна від'єднатися від IPS/UPS країн СНД і розпочати роботу в ізольованому режимі. Поправка Геруса веде до протилежного - повернення до енергозалежності від Росії. За оцінками експертів протягом року частка імпортної електроенергії з РФ може досягти 15-20%. Важливо розуміти те, що для Кремля енергоресурси є товаром лише в другу чергу. Для російської політичної еліти, це, перш за все, важіль зовнішньополітичного шантажу", - написав Сазонов.

У той же час Андрій Герус, який запропонував імпорт струму з Росії, несподівано виступив з критикою імпорту з країн ЄС через Бурштинський енергоострів, синхронізований з європейською енергосистемою. Чим демонструє подвійні стандарти і лобізм інтересів окремих олігархів.

"Імпорт в Острів може зайти з трьох Європейських ринкових зон: Словаччина, Угорщина і Румунія. Напрямок перетоків е/е між Європою і Бурштинським островом визначається різницею в ціні (спред - на торговому жаргоні). Електроенергія "рухається" з ринку, де ціна покупки нижча, в ринок, де ціна продажу вища. Це типова бізнес модель чистих трейдерів: купи дешево - продай дорого. Для того, щоб імпортувати електроенергію в Острів, необхідно взяти участь в аукціоні на доступ до перетину, який проводить "Укренерго". Доступ є у всіх бажаючих. Перемагає на аукціоні той, хто платить найвищу ціну. У вересні 2019 року був виставлено на аукціон Україна - Словаччина 840 МВт перетину. З них ДТЕК викупив 250 МВт (30%), інші трейдери забрали 590 МВт (70%). Фактичний імпорт ДТЕК у вересні склав 38 млн кВтг, інші трейдери імпортували 157 млн ​​кВтг, що становить близько третини від викупленого перетину", - пояснив Сазонов.

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада прийняла закон "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії", в який глава енергетичного комітету парламенту Андрій Герус запропонував правку - дозволити закуповувати українським споживачами імпортну електроенергію за двосторонніми договорами. За словами Геруса, імпорт повинен був здійснюватися з Білорусі.

1 жовтня було здійснено перше постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту. Поставка проведена рівним графіком потужністю 100 МВт. За даними джерела на ринку, імпорт здійснений компанією "Юнайтед Енерджі".

Закупівля електроенергії здійснюється у російського держмонополіста "Інтер РАО ЄЕС", глава ради директорів якого Ігор Сечін знаходиться під санкціями США через анексію Криму. У березні 2019 року Україна ввела персональні санкції проти Сечіна.

Більшість енергоекспертів побачили у відновленні імпорту електроенергії з РФ загрозу енергонезалежності України та переконані, що Росія буде використовувати його для політичного тиску на Київ. 4 жовтня на сайті президента зареєстрована петиція про заборону імпорту електроенергії з Росії.

Зараз ви читаєте новину «Голову комітету з питань енергетики звинуватили в подвійних стандартах». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі