Європейські банки заявили, що не дадуть НАК "Нафтогаз України" кошти, необхідні для закупівлі газу, якщо компанія не відмовиться від дотування продажу палива теплокомуненерго.
Європейські банки - потенційні кредитори "Нафтогазу України" вимагають, щоб ціни на газ у країні не дотувалися з держбюджету, заявив у п"ятницю офіційний представник Єврокомісії Марк Грій, пише у понеділок "Комерсант-Україна".
За словами Грея, рішення про виділення кредиту буде ухвалене після того, як Україна назве терміни відмови від дотацій.
"Єврокомісія та міжнародні фінансові інститути попросили Україну надати більш детальний графік проведення реформ", - повідомив він.
З держбюджету зараз дотується різниця між ціною купівлі газу теплокомуненерго (ТКЕ) у "Нафтогазу" (1176 грн чи близько $153,7 за тисячу кубометрів) і ціною закупівлі монополією палива в Росії (середньорічна ціна – $228 за тисячу кубометрів).
У Нацкомісії регулювання електроенергетики вважають, що питання підвищення цін на газ для ТКЕ може бути розглянуте до кінця року.
А голова комісії Валерій Кальченко заявив, що нинішній рівень цін на газ для населення і ТКЕ давно "не має економічного обґрунтування".
Підвищення ціни на газ для ТКЕ до рівня, необхідного для відмови від дотацій, призведе до дворазового зростання тарифів ТКЕ на гарячу воду й опалення для населення, підрахував заступник директора науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.
Серед варіантів вирішення проблеми в Єврокомісії називають уведення розподільних рахунків при розрахунку за газ, коли кошти, які населення сплачує за гарячу воду й опалення, у першу чергу будуть надходити НАК "Нафтогаз України" у рахунок сплати газу, говорить Грей.
А експерт Максим Шеїн вважає, що "Нафтогаз" буде змушений увести для ТКЕ стовідсоткову передоплату за купований газ. "Саме так працює європейський газовий ринок", - підкреслює експерт.
З проханням дати кредит на закупівлю газу в розмірі $4 млрд НАК "Нафтогаз Україна" звернулася до Єврокомісії в червні. У комісії тоді відмовили у виділенні коштів, пообіцявши допомогти в організації переговорів з великими європейськими банками. Переговори ведуться досі.
Раніше Україна вже обіцяла МВФ в обмін на кредит до кінця року підвищити ціни на газ для населення на 20%, повідомляв заступник голови секретаріату президента Олександр Шлапак. А прем"єр Юлія Тимошенко висловила сумнів, що ціни на газ виростуть цього року, запропонувавши не "жити чутками", а дочекатися підписання меморандуму. Українська правда
Коментарі