Про це пише російська газета Ведомости, зазначаючи, що представник "Нафтогазу" це заперечує. Як відомо, у четвер представник "Газпрому" Сергій Купріянов заявив, що Україна, перерахувавши в середу "Газпрому" $800 млн боргу за газ, повідомила його, що до кінця року нових платежів не прийде.
"Якщо заборгованість не буде погашена і ніяких інших рішень крім погашення в грошовій формі знайдено не буде підписати новий контракт ми не зможемо", - сказав Купріянов, пояснивши, що "у "Газпрому" не буде юридичних підстав для постачань газу на Україну з 1 січня".
У той же час, представник "Нафтогазу" Валентин Землянський заявив, що ніхто "Газпром" про припинення виплат офіційно не повідомляв, компанія спробує погасити заборгованість до Нового року – з боргами за жовтень "Нафтогаз" розрахувався, залишилися борги за листопад ($800 млн) і грудень, сказав він.
За підписаною в жовтні угодою "Газпрому" й "Нафтогазу", новий контракт про прямі постачання газу "Газпромом" в Україну буде укладений тільки після погашення українських боргів. А нинішній контракт "РосУкрЕнерго" з "Нафтогазом" спливає наприкінці року. Резерви Нацбанку України складають $32,8 млрд, при цьому за згодою з МВФ (фонд дав Україні кредит у $16,5 млрд) вони в 2008 році не повинні впасти нижче $31,3 млрд, нагадує Віталій Ваврищук з української Dragon Capital.
Виходить, "Нафтогаз" не зможе купити потрібну суму прямо в Нацбанку, а спроба придбати її на ринку може остаточно обвалити гривню, говорить Ваврищук. У чому можуть полягати "інші рішення крім погашення (боргу) у грошовій формі", представники "Газпрому" і "Нафтогазу" не говорять.
За словами радника прем"єр-міністра України з газових питань Олександра Гудими, "Газпром" хоче зарахувати борг у рахунок плати за транзит російського газу в наступному році, позбавивши Україну можливості підвищити ставку транзиту, а також підвищити частку на українському ринку своєї 100%-вої "дочки" "Укргаззбут".
Зараз "Укргаззбут" має право на постачання промисловим споживачам 7,5 млрд куб. м у рік. "Улітку це було 25% промислового споживання газу на Україні, зараз (через падіння виробництва) це вже 35%, а якщо частку підвищити, то може бути більш 50%, що неприпустимо з погляду енергобезпеки", - вважає Гудима.
×
Коментарі