Ірина та Юрій Касимови з Черкас хочуть взяти із притулку дівчинку. Мають сина 5-річного Леоніда. Він хворий на ДЦП, не ходить і не розмовляє. Народжувати другу дитину не наважуються. Розповіли, що вони хотіли б знати про всиновлення. На їхні запитання відповідає директор Уманського дитячого будинку Вікторія Майданюк, 67 років.
З чого треба починати?
— Поїдьте до найближчих дитячих будинків. Адреси можна взяти в службі у справах неповнолітніх. Подивіться на дітей, познайомтеся, визначтеся.
Ми з чоловіком русяві, наша перша дитина теж. Хотіли б світленьку дівчинку. Про це не дуже зручно говорити — у дитбудинку можуть подумати, що ми приїхали кошеня вибирати.
— Це абсолютно нормально — пояснити, кого ви хочете. Найкраще попроситися в групу до дітей, поспостерігати за ними. Поговорити з дитиною, яка сподобається.
Скільки триває процедура всиновлення?
— Одні батьки придивляються півроку, інші прийшли, глянули й вирішили. Документальна процедура забере місяць-два.
Які потрібні документи?
— У службі у справах неповнолітніх візьміть направлення у той заклад, де надивилися дитину. У службу потрібно надати медичні довідки всіх членів родини — їх видають у поліклініці. А також довідки про житлові умови та склад сім" ї. Їх видає жек чи сільська рада. Та ще треба довідку про доходи з місця роботи. Ці папери передадуть до суду. За його рішенням, вас призначать усиновителями. 10 днів дається на оскарження рішення. А потім можете забирати дитину як повноправні батьки.
У нас немає свого житла — винаймаємо квартиру. Якими мають бути доходи сім"ї?
— Батьки повинні мати прожитковий мінімум 673 гривні на кожного члена сім"ї. Щодо житлових умов — не обов"язкові хороми. Люди, які орендують житло, теж можуть усиновити. Довідка з жеку необхідна, аби комісія знала, що дитина не опиниться на вулиці.
Яка різниця між усиновленням, опікунством та прийомними сім"ями? Може, краще оформити опіку?
— Люди, які справді хочуть дитину, зазвичай її всиновлюють. Вона стає по закону рідною. Опікуни щомісяця отримують від держави 1800 гривень. Як правило, ними стають родичі дитини. Скажімо, мати у в"язниці або померла — опікунство бере бабуся. Найгірший варіант — прийомні сім"ї. На кожну дитину держава дає по три прожиткові мінімуми щомісяця. Крім того, батькам платять як вихователям. Але після повноліття дитина не має ні на що прав і залишається зі своїми проблемами наодинці.
Усиновителям повідомляють, хто біологічні батьки дитини?
— Кажуть усе, що відомо. Працівники дитбудинку не зацікавлені говорити неправду. Адже за кілька місяців усиновителі можуть повернути дитину до закладу, якщо від них щось приховали.
Ми хотіли б усиновити здорову дитину.
— Двічі на рік діти проходять медичний огляд. Ви можете ознайомитися з висновками лікарів. Перед усиновленням дитину ще раз оглядають медики — хірург, стоматолог, кардіолог. Якщо батьки сумніваються, можуть проконтролювати цей процес.
Якщо рідна мати захоче повернути дитину?
— Після рішення суду матір не має жодних прав. За законом, вона чужа людина. Усиновителі можуть звернутися до міліції й заявити про переслідування.
Як визначити, чи це саме наша дитина?
— Подивіться в очі. Свою ви впізнаєте.
Коментарі