17 років тому, 27 липня 2002 року у Львові сталася найбільша трагедія тих років - авіакатастрофа у Скнилові.
В той день, на честь 60-річчя 14-го авіаційного корпусу, проводили авіашоу. Люди зібралися на майданчиках для того, аби подивитися на вищий пілотаж.
Свято перетворилося на трагедію раптово- винищувач Су-27УБ ЗС України, впав у натовп глядачів.
Наслідком стала загибель 77 осіб з яких 28 – діти.Загалом постраждало 250 осіб.
В той день за штурвалом сиділи пілоти вищої категорії Володимир Топонар та Юрій Єгоров. Вони мали управляти літаком на МіГ-29, проте за збігом обставин літак не змогли відправити до Львова.
Машину замінили на роковий винищувач. На ньому намагалися виконати напівпетлю знаходячись на низькій висоті. Літак зачепив крилом дерево, а потім влетів у 10-тисячний натовп, вибухнув і загорівся. Пілоти катапультувалися та отримали незначні травми, а на місце вибуху відправили 20 машин швидкої допомоги та пожежників.
Тодішній президент України Леонід Кучма скинув всю провину на військових, звільнив з посади головнокомандувача ЗС України генерал-полковника Віктора Стрельникова. Водночас міністр оборони України Володимир Шкідченко подав прохання про відставку, однак відставка не була прийнята.
Генеральна прокуратура почала розслідування, виявили, що літак був заправлений на три тонни вище, ніж було необхідно. В результаті пілот Топонар не зміг правильно оцінити його вагу та допустив небезпечне зближення із землею.
За його версією причиною трагедії став недобір потужності лівим двигуном літака, в результаті чого він не вийшов з піке і нахилився на один бік.
Володимира Топонара, командира Су-27 засудили на14 років ув'язнення. Вийшов на волю через 11 років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Український літак побив 20 світових рекордів
Юрія Єгорова, другого пілота Су-27, засудили на 8 років ув'язнення. Вийшов на волю через 2,5 роки.
Анатолій Третьяков, заступник командувача 14-го авіакорпусу, був засуджений до 6 років ув'язнення так само, як і Юрій Яцюк, заступник керівника польотами.
Анатолія Лукіниха, начальника служби безпеки польотів 14-го авіакорпусу, засудили на 4 роки позбавлення волі умовно.
На суді жоден з них не визнав провини.
11 червня 2008 року в українському військовому апеляційному суді у Києві чотирьох колишніх генералів ЗС України визнали невинними та зняли звинувачення.
Родини постраждалих звернулися до ЄСПЛ, зокрема розглянули позов від родичів сім'ї Міхно, які разом із дітьми загинули того дня.
Вони вважають, що Україна порушила статтю 2 Європейської конвенції з прав людини, а саме - право на життя.
Проте цей позов відхилили, оскільки держава не приховувала інцидент та вела відкрите розслідування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розбився спортивний літак - загинули 9 осіб
Ці справи розглядали 10 років.
Цього року постраждалим від трагедії виплатять по 2 тис матеріальної допомоги.
"Одноразову матеріальну допомогу родичі загиблих (мешканці, які зареєстровані у Львові) отримають відповідно до розпорядження міського голови №346 від 09.07.2019 року. Кошти виплатять у межах Комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян м.Львова", - йдеться у повідомленні управління соціального захисту міста Львова.
Окрім цього постраждалі з травня 2019-го отримали пільги у виплаті 50% на оплату житлово-комунальних послуг.
Коментарі