У всесвітньому Індексі економічної свободи Україна за останній рік піднялася на шість позицій - до 155 місця, але продовжує залишатися на останньому місці серед чотирьох десятків європейських країн.
Про це йдеться в складеному американською газетою The Wall Street Journal та дослідницьким центром Heritage Foundation Індексі економічної свободи. Україна за підсумками минулого року набрала 49,3 бали зі 100 можливих, що на 3,0 бали краще за показник попереднього року. Вона отримала вкрай низькі оцінки за показниками свободи інвестицій, свободи від корупції та фінансової свободи і свободи прав власності.
Україна займає 115 місце в рейтингу "Doing Business". Це є підсумком кількох факторів. Зокрема, "покращення" законодавчої бази, яка стосується Бюджетного, Митного, Податкового Кодексів. По-друге, це ж наслідок реальної практики ведення бізнесу в Україні. Тут відсутні реальні можливості захистити свої господарстві права в судовій системі, бо вона не має нічого спільного із поняттям права.
По-третє, з тією практикою відносин влади і бізнесу, яка сьогодні практикується в країні, владні органи стали інструментом силової конкретної боротьби між лояльними та бізнесменами, які представляють владу. Саме з цих трьох причин Україна займає останні місця в рейтингах, що стосуються економічної діяльності, чи господарської практики.
Щодо інвестиційного клімату, то для інвестора потрібно вцілому виконання кількох умов: вища продуктивність, безпека ведення бізнесу та перспективність розвитку. Із цих трьох факторів виконується тільки перший. Дійсно, в більшості сфер в Україні можна досягнути вищої продуктивності, ніж в низці європейських країн. Проте є два інших критерії, які повністю нівелюють перевагу першого. Відсутність безпеки ведення бізнесу стає очевидною із рейдерських захоплень, перерозподілу власності.
Перспективи розвитку також майже не існує. Проблема в тому, що уряд не має ані стратегії розвитку, ані практики щодо 3-5 річних планів. Кабмін лише розробляє річні бюджети. Бізнес не може планувати та прогнозувати свою діяльність. Навіть не може написати бізнес-план на рік, не те, щоби стратегію на десять років.
З приводу корупції. Вона реалізується завдяки тим інструментам, які використовує влада. Перш за все, повноваженнями, якими наділені численні органи влади, той же дрібний чиновник. Він має право підпису, без якого бізнесмен не може почати свою діяльність. Корупція завершуються на найвищому рівні судової гілки влади, де нелояльний до влади бізнесмен не може отримати законне рішення. Тому корупцією пронизані зараз майже всі гілки влади та різні сфери діяльності.
Щодо поганих показників фінансової свободи, то зараз фактично немає цивілізованого і розвиненого валютного, фондового ринків. Банківська система знаходиться майже у вільному плаванні. У таких умовах майже неможливо вести нормальну фінансову діяльність, тому всі працюють в режимі місяць за місяцем, а не рік за роком. Це відштовхує від роботи на українських економічних територіях не лише іноземних інвесторів, а й українських бізнесменів.
Щодо права власності, то вони є номінальними. В будь-який момент можуть ліквідувати ваш бізнес, підприємство. За лічені дні людина може позбутись власності. Тобто недоторканність є фундаментом, який нам ще треба здобути для процвітання.
Коментарі
3