Міжнародна група вчених під керівництвом Ханса-Петера Юрпманна з Тюбінгенського університету (ФРН) і Саймона Армітажа з Лондонського університету (Велика Британія) виявила в Джебель-Файя (ОАЕ) знаряддя праці Homo sapiens. Вік знахідки оцінюють у 100-120 тис. років.
Розкопки проводилися в 2003-2010 роках. Серед інструментів - порівняно примітивні ручні сокири, шкребки і дироколи.
Це свідчить про те, що люди залишили Африку 125-130 тис. років тому - набагато раніше, ніж було прийнято вважати.
Попередні знахідки свідчили про те, що люди йшли через Суецький перешийок. Але, згідно з новими даними, вони прибули на Арабський півострів прямо з Африканського Рогу. Виявлені знаряддя праці мають риси, специфічні для Східної Африки, а не для Близького Сходу. Іншими словами, технічні нововведення були зовсім не обов'язкові для того, щоб люди змогли почати розселення по всіх континентах. Судячи з усього, вони просто чекали зручного моменту, а коли він настав, не змогли втриматися від цікавості.
Річ у тім, що приблизно 130 тис. років тому льодовиковий період змінився потеплінням, і на Арабський півострів обрушилися дощі. Вони вкрили його озерами та річками, зручними для навігації. Одночасно з цим рівень південної частини Червоного моря знизився, і люди отримали коротку можливість дістатися до Аравії водним шляхом: треба було подолати лише 4 км.
Втім, наприкінці минулого року ізраїльські вчені повідомили про виявлення в печері Кесем зубів, дуже схожих на людські. Їх вік оцінюють в 400-200 тис. років. Можливо, деякі групи Homo sapiens вибиралися з Африки ще раніше.
Чи були відважні мандрівники нашими предками? Занадто велика ймовірність того, що вони все ж таки вимерли під час подальших кліматичних змін та інших негараздів, а ми ведемо свою генеалогію від тих, хто вийшов з Африки сушею декількома десятками тисяч років пізніше. Генетичні дослідження засвідчили, що наші безпосередні предки залишили Чорний континент приблизно 60 тис. років тому.
За матеріалами: Компьюлента
Коментарі