В Українській православній церкві Московського патріархату (УПЦ МП) заявили, що Українська греко-католицька церква (УГКЦ) переманює парафіян УПЦ МП у Центральній та Східній Україні. Експерти пов'язують це з більш активною місіонерською діяльністю УГКЦ, пише "Комерсант-Україна".
Єрарх УПЦ (МП) архієпископ Луганський і Алчевський Митрофан (Юрчук) заявив про існування конфлікту між УПЦ МП і УГКЦ, пов'язаного з прагненням навернути парафіян УПЦ МП у грекокатолицької віру.
"Відсутність конфліктів між православними й греко-католиками в Галичині ще не означає повної відсутності проблем у відносинах з УГКЦ", - сказав архієпископ Митрофан. За його словами, УПЦ МП турбує активізація грекокатоликів у Центральній та Східній Україні.
"Наша церква не заперечує права УГКЦ окормляти своїх віруючих, які компактно проживають у різних регіонах країни. Однак ми наполягаємо на дотриманні домовленостей, досягнутих у православно-католицькому діалозі. Вони стосуються запобігання випадків прозелітизму, тобто переманювання православної пастви у лоно УГКЦ. На жаль, такі випадки мали місце ", - зазначив архієпископ Митрофан.
Раніше про діяльність греко-католиків негативно відгукувався голова відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ митрополит Іларіон (Алфєєв). В інтерв'ю телеканалу "Росія-1" він висловив надію на те, що новий папа римський Франциск "не підтримуватиме експансію українських греко-католиків".
Слід зазначити, що УГКЦ є найбільшою помісною церквою східного обряду в складі римсько-католицької церкви. Число вірян УГКЦ становить близько 4,2 мільйона чоловік, а число прихожан УПЦ МП перевищує 9 мільйонів осіб. В УГКЦ заяви архієпископа Митрофана коментувати відмовилися. Разом з тим неофіційно розповіли, що "така ситуація дійсно має місце".
"Ми не бачимо нічого страшного в тому, щоб опікати тих, хто сам до нас приходить, тим більше що найчастіше в УПЦ МП священики приділяють своїй пастві мало уваги. В УГКЦ підхід до пастирської опіки зовсім інший, тому люди йдуть до нас. У той час як православні священики обмежуються лише недільною проповіддю, наші священнослужителі спілкуються з людьми регулярно, знаючи їх проблеми і духовні переживання ", - зазначив співрозмовник в УГКЦ.
В Українській православній церкві Київського патріархату (УПЦ КП) ситуацію коментують вкрай обережно.
"Тут радше присутня тонка грань з місіонерською діяльністю. УПЦ КП поки не відчуває на собі значного впливу прозелітизму з боку греко-католиків, за рідкісними винятками, коли в УГКЦ переходять невеликі групи віруючих", - зазначає секретар Священного синоду УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря).
Коментарі
21