26 серпня виповнюється рівно рік з тієї миті, як Росія офіційно визнала незалежність Абхазії та Південної Осетії. За рік визнання двох самопроголошених республік принесло Москві в основному військову вигоду і одночасно обернулося низкою політичних проблем, пише "Время новостей". Наприклад, від Росії почали відвертатися деякі сусіди, а сепаратисти на Кавказі сприйняли те, що сталося, як прецедент.
Головний для Росії підсумок п"ятиденної війни - те, що замість російських миротворців в республіках з"явилися постійні військові контингенти, вважає видання. Раніше в Південній Осетії знаходилося 500 "блакитних касок", в Абхазії - до 2 тис. Тепер Москві дозволено тримати на військових базах в кожній з республік по 3,8 тис. осіб. В Абхазії також знаходяться російські прикордонники.
Подібний "буфер", на думку російських стратегів, необхідний на випадок вступу Грузії до НАТО. Втім, кордони з дійсними членами Північноатлантичного альянсу - Норвегією, Естонією, Латвією, Литвою і США - найбезпечніші кордони Росії і без всяких "буферних" конструкцій.
Крім того, в самій Грузії Росія не домоглася усунення адміністрації Михайла Саакашвілі. Керівництво країни продовжує орієнтуватися на вступ до НАТО і союзу із західними країнами.
В умовному плюсі у Росії - явне зростання національної самосвідомості, викликане "маленькою звитяжною війною". Виросла і самовпевненість російської еліти. Зовнішня політика РФ активізувалася у Вірменії, Азербайджані, в Центральній Азії і навіть в Туреччині.
В той же час визнання Абхазії та Південної Осетії нашкодило зовнішній політиці. Остаточно закривши кордони невизнаних республік з Грузією, Росія блокувала сполучення з союзною Вірменією. Шлях до Росії через Азербайджан для Вірменії недоступний через карабахський конфлікт, і країні довелося розвивати контакти з Туреччиною. Якщо в результаті буде відкрито заблокований вірмено-турецький кордон, це означатиме геополітичний розворот Вірменії.
Азербайджан також був стривожений визнанням Абхазії та Південної Осетії, оскільки у нього є проблема з власними сепаратистами в Карабаху.
Відносний плюс для Росії - вона продемонструвала силу жителям власного нестабільного Північного Кавказу. В той же час визнання права на самовизначення двох колишніх провінцій Грузії негайно пожвавило сепаратистські настрої в регіоні.
У самих Південній Осетії та Абхазії, за яких Росія тепер відповідає, виявилося немало внутрішніх проблем. Особливо скандальна ситуація в Південній Осетії: весь рік російські офіційні особи говорили про проблеми з післявоєнним відновленням. Росія обіцяє виділити Південній Осетії 25 млрд рублів, але реально Мінфін не поспішає переказувати кошти, побоюючись, що їх розкрадуть, повідомляє NEWSru.com.
Коментарі
11