Перше читання у ВР пройшов проект № 1108 нового Трудового кодексу лідерів офіційного профспілкового руху Василя Хари, Олександра Стояна, а також депутата Ярослава Сухого.
"Депутатам захотілось слави. Олександр Стоян - колишній голова ФПУ, Василь Хара - нинішній, Ярослав Сухий, можливо, хоче зайняти це місце. Мабуть, тому автори нового Кодексу перш за все подумали про те, як усунути конкуренцію - незалежні профспілки", - йдеться у відозві експертів.
"Дісталось по ходу справи і найманим працівникам. Випробувальний термін при прийнятті на роботу збільшується з 3 до 6 місяців, що дозволяє роботодавцю пів-року платити копійки, а потім звільнити працівника без проблем. І попереджувати про звільнення за два місяці не потрібно" - прокоментувала проект завкафедрою управління Харківського національного економічного університету Галина Назарова.
Автори Кодексу пішли назустріч роботодавцю і в подовженні тривалості робочого часу найманого працівника, дозволивши робочий день до 10 та 12 годин.
Не виписані у Кодексі статті, що стосуються матеріальної відповідальності працівника та визначення розміру збитків підприємства. При цьому автори проекту не врахували, що п.5 ст. 4 Європейської соціальної хартії "Про захист заробітної плати" забороняє подібне самоуправство роботодавця.
Також згідно зі ст. 28 "Контроль за виконання працівниками трудових обов'язків" роботодавець може контролювати виконання працівниками трудових обов'язків, у тому числі із використанням технічних засобів. Отже, за працівником можна підглядати, підслухувати його телефонні розмови.
На думку експертів проект Трудового кодексу вимагає доопрацювання та обговорення.
Коментарі
29