Нацрада з питань телебачення і радіомовлення підготувала проект нового маркування медіаконтенту на ТБ. Зокрема програми і фільми, які містять елементи насилля, пропонується позначати піктограмами із зображенням кулака, елементи еротики або сцени сексу - символами гендерної приналежності, про це пише "Комерсант-Україна".
Як повідомила одна з разробників проекту, заступник директора Інституту соціальної і політичної психології АПН Любов Найдьонова, нові символи замінять діючу зараз на телебаченні систему маркування - зелений коло (програма для широкого перегляду), жовтий трикутник (перегляд неповнолітніми дозволено у присутності батьків), червоний квадрат (передача тільки для дорослих). На думку пані Найдьоновій, існуюча система неефективна, оскільки "через неоднозначних критерій визначення в ній допускається багато помилок".
Відповідно до нової системи маркування, в лівому нижньому куті екрану глядач побачить два кола - один із вказівкою вікового обмеження (6, 9, 12, 16 років), інший - з піктограмою, що відображає наявність небезпечного контенту. Телепродукт пропонується сортувати за сімома категоріями - виходячи з наявності в ньому сцен насильства, жорстокості і смерті; жахів і катастроф; сексу; споживання наркотиків, алкоголю і тютюну; нецензурної лексики і кримінального жаргону; дискримінації.
Зокрема, фільми зі сценами насильства запропоновано позначати круглою піктограмою з зображенням кулака або людини в центрі мішені, фільми жахів - зображенням гарбуза - атрибут свята Хеллоуїна; фільми зі сценами сексу - гендерними символами; вживання наркотиків - листком марихуани.
За словами пані Найдьоновій, програми, заборонені до перегляду дітям до 6 років, не варто демонструвати до 21.30, 9 і 12 років - до 22.00, 16 років - до 22.30, 18 років - до 0.00. Експерти, запрошені на засідання робочої групи, розкритикували нову систему.
"Ці картинки складні для сприйняття. Символи, що позначають сцени сексу, будуть незрозумілі мешканцям малих міст і сіл. А з приводу листа марихуани в колі я подумала б, що це лист каштана, символ Києва", - заявила зокрема, психолог, директор міжнародного гуманітарного центру "Розрада" Валентина Бондаровська.
У Нацраді повідомили, що проект фінансується не з держбюджету, а підтримується Радою Європи (РЄ).
"Піктограми розроблялися Київським національним інститутом технологій та дизайну безоплатно, а орієнтовна вартість створення комп'ютерної програми для кодування становить 30 тис. євро", - розповіла координатор проекту РЄ "Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі" Ольга Сєдова.
За словами заступника голови Нацради Лариси Мудрак, символи будуть затверджені до кінця року, після чого, в 2013 році, протестовані на одному з державних телеканалів. У цілому реалізація проекту займе від трьох до шести років. Спочатку буде створена технічна база, а потім окремим законом буде затверджено кодування програм".
Коментарі
10