22 березня 1654 р. до Москви прибуло посольство гетьмана Богдана Хмельницького для визначення статусу запорізьких козаків у складі Росії.
Козацька делегація привезла до Москви грамоту Хмельницького до царя та проект договору, який містив 23 пункти. У проекті "гарантувалася повнота внутрішньої автономії держави й усувалось будь-яке втручання влади московського царя у внутрішні справи України".
Хмельницький шукав підтримки у правителя чужоземної держави. Він обирав між польським королем, кримським ханом, турецьким султаном та московським царем.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Раді пропонують законом повернути Росії колишню назву - Московія
"Березневі статті" регламентували політичне, правове, фінансове і військове становище України після Переяславської ради. Ці статті та царські грамоти розглядалися як угода двох рівних держав на рівних основах. Серед 11 пунктів "Березневих статей" нема жодного, в якому би йшлося про приєднання України до Московії чи їх возз'єднання.
18-го січня 1654 року на Переяславській раді, раді козацької верхівки на чолі із Богданом Хмельницьким, було узгоджено перехід під протекцію Московського Царства.
Коментарі