Черга з десятка людей в "Ашані" незадоволено гуде. Струнка дама в червоному пальті виклала на стрічку продукти, частину асортименту касирка пробила, а яблука й апельсини — ні, бо не зважені.
— Я буду жаловаться! — уперлася дама. — Бегать-перевешивать я не собираюсь. Я пять лет живу в Австрии. У нас на каждом яблочке есть штрих-код. Я хочу видеть администратора.
Щоб залагодити конфлікт, зважити фрукти посилають молодого продавця-консультанта.
У черзі залишається нас троє. Дядько переді мною встигає викласти на стрічку оселедець, нарізку копченостей і відерце квашеної капусти з журавлиною. Я починаю викладати йогурти і сир. Решта розбіглися по сусідніх касах.
Мій батько на цих харчах до 90 дожив, і я доживу
— У нас такого никто не ест, это нездоровая пища, — чіпляється до дядька "австріячка". — Потом жалуетесь на гастриты, язвы, плохую перистальтику кишечника и шлаки.
— Не нада "ля-ля", — каже дядько. — Мій батько на цих харчах до 90 дожив, і я доживу. Вас до Австрії хіба не на такій капусті ростили?
Але дама вже розглядає мої покупки:
— Как вы думаете, ваш йогурт настоящий? Ну-ка, какой у него срок годности?
На щастя, повертається продавець-консультант. Стрічка починає рухатися. Дама сплачує за покупки і звіряється з чеком.
— Вот, за пакет еще 60 копеек. У нас в Австрии пакеты в супермаркетах выдают бесплатно. А здесь их стирают и снова пользуют. Это же дикость!
Я не погоджуюся. Якщо целофанові кульки роздавати направо і наліво, сміття на вулицях буде в рази більше. Краще вже прати, якщо комусь хочеться. Але мудріше — носити еко-торбинку багаторазового використання. Для Європи це очевидні речі, тож я відмовчуюся.
Дама з візком прямує на парковку. Дорогою зіжмакує довгий чек і кидає на сусідню стрічку ескалатора. Нечитані рекламні проспекти падають стосиком біля смітника. Може, так роблять у них, в Австрії.
Коментарі
28