Не вірю в об'єднання опозиції, тому що інтереси Юлії Тимошенко та Арсенія Яценюка є об'єктивно конкурентними. В даному випадку максимально, що можливо на найближчу перспективу, - це координація дій. Арсеній Петрович хоче просто скористатися нинішньою ситуацією і зробити електоральний прорив. Його багато хто підозрював у симпатіях до влади, що він є ледь не її таємним агентом. Тому і вирішив продемонструвати свою радикальну опозиційність. Більш того, він фактично пропонує послуги адвоката Тимошенко. Попри це Тимошенко і Яценюк є конкурентами.
Під час виборів опозиція може координувати зусилля та оголосити своєрідний пакт про ненапад. Адже реальними конкурентами на виборах будуть не опозиція та влада (вони ідеологічні опоненти), а опозиційні партії між собою. Якщо буде ухвалений законопроект Олександра Лавриновича про змішану систему виборів народних депутатів, тоді треба буде координувати діяльність в питанні визначення єдиних кандидатів від опозиції у мажоритарних округах. Це є завданням максимум. Проте дуже сумніваюся, що навіть цього вдасться досягнути, тому що та ж "Свобода", яка має значну підтримку по Україні, буде висувати своїх кандидатів. Якщо "Батьківщина" запропонує свою кандидатуру, то "свободівці" можуть не погодитися і запропонувати власного претендента, причому з шансами на перемогу. Тому теоретично це можливо, але практично досягти такого результату буде надзвичайно важко.
У разі ухвалення законопроекту Лавриновича блоки будуть заборонені. А щоб Яценюк розчинився в "Батьківщині", чи навпаки, я в це не вірю. Навіть якщо блоки не заборонять, таке об'єднання малоймовірне. Постане проблема розподілу місць у списках, умов об'єднання. Найкращий час для об'єднання - це після виборів, коли можна буде об'єднатися в парламентську коаліцію. Якщо навіть таке об'єднання станеться, то результат опозиційних сил буде меншим ніж, якщо б вони йшли поодинці. Частина виборців Яценюка, особливо з нестійких, не захочуть голосувати за Тимошенко, а виборці Тимошенко - відповідно за Яценюка. Це ті люди, які голосують за менше зло. В цьому разі неминучою є втрата частини виборців, які можуть піти, наприклад, до Віталія Кличка. А от малі партії, наприклад, Миколи Катеринчука і Анатолія Гриценка мають приєднуватися до великих гравців, щоб не розпорошувати електорат.
Що стосується бойкоту виборів Яценюком, то це PR-гра. Це має продемонструвати радикальність Яценюка, а також додатково привернути увагу до його персони. Однак дуже сумніваюся, що бойкот відбудеться. Бойкот виборів це дуже складна стратегія, але не дуже ефективна. Зазвичай, на бойкот ідуть в тих випадках, коли шансів на успішний результат немає. Це такий собі жест відчаю, кидок на амбразуру. Не думаю, що у "Фронту Змін" та "Батьківщини" зовсім немає шансів на виборах. Крім того, якби у нас був поріг явки на виборах, то бойкот мав би сенс. Якщо проголосують дві особи у всій країні, то вибори будуть вважатися дійсними.
У будь-якому випадку можливий бойкот не буде тотальним. Та ж "Свобода" візьме участь у виборах. Варто звернути і увагу на реакцію опозиції на арешт Тимошенко. Усі як один підтримали екс-прем'єра і виступили з критикою її арешту, але інші пропозиції були різними.
Так, "Наша Україна" вимагала проведення дострокових виборів, Яценюк сказав про бойкот виборів. Відповідно, ця ініціатива втратить сенс.
Коментарі
21