Росія бреше щодо зростання свого ВВП. Він стрімко падає
Показники зростання російської економіки від початку повномасштабної війни дивували й приголомшували. Та як виявилося - це була лише красива ширма, щоб приховати наслідки катастрофічного падіння. Що відбувається насправді?
Заяви російської влади про те, що економіка впоралася із західними санкціями і бурхливо зростає, незважаючи на відключення банків від SWIFT та обмеження на постачання товарів та технологій, можуть бути пропагандою та брехнею, вважають експерти Стокгольмського інституту економіки перехідного періоду при Стокгольмській школі економіки (NIER).
Згідно зі статистикою Росстату, у 2022 році російський ВВП зменшився на 1,2% , після чого одразу ж перейшов до зростання - на 3,6% минулого року та 4,6% за першу половину 2024 року. За підрахунками шведських економістів російська влада занижує ключовий економічний параметр - рівень інфляції. За даними Росстату, індекс споживчих цін 2022 року зріс на 11,9%, 2023-го - на 7,4%, за січень-вересень 2024-го - на 5,8%. Сумарно - 27,1% з початку війни.
Альтернативні метрики інфляції дають цифри у рази вищі, зазначають у NIER. Так, індекс цін на повсякденні товари (FMCG), який розрахований на основі реального кошика споживання росіян, підскочив на 33,4% у перший рік війни, 23,2% - у другому та ще 13,7% за 9 місяців 2024 року. У сумі індекс цін зріс на 87%.
Якщо скоригувати зростання ВВП Росії не на офіційну інфляцію, а на ці дані індексу цін, то зростання на 3,6% минулого року перетворюється на спад на 8,7%
Якщо скоригувати зростання ВВП Росії не на офіційну інфляцію, а на ці дані індексу цін, то зростання на 3,6% минулого року перетворюється на спад на 8,7%. Економісти використали також ще три альтернативні моделі оцінки російської економіки, і жодна не показала зростання. ВВП, розрахований на основі доларової ціни нафти, минулого року впав на 1,9%, на основі рубльової ціни нафти - на 8,2%, а модель кореляції з ВВП США показала обвал на 10,9%.
Коментарі