Маленький банк, проти якого держава безсила. До чого тут Коломойський?

Видати державну гарантію, за якою не збираєшся відповідати, тобто фактично вкрасти у держави понад 1 млрд грн, прокрутити схожу схему з Укренерго, Міноборони, Нафтогазом і... І - нічого. Хто покриває цей маленький, але дуже багатий і нахабний банк?

Періодично підписники надсилають мені цікаву інформацію, про яку чомусь нічого не кажуть на Єдиному телемарафоні. Наприклад, про невеликий український банк - "Альянс". Банк справді невеликий, але зміг засвітитися у різних цікавих історіях. Наприклад, цей банк є у схемі розграбування понад 700 млн грн. коштів Укренерго. Цю схему розслідувало НАБУ.

Суть історії в наступному. Восени 2021 року банк "Альянс" видав банківську гарантію компанії "Юнайтед Енерджі" з орбіти олігарха Коломойського. Банківська гарантія була на придбання електроенергії чи здійснення будь-яких інших торговельних операцій. За загальним правилом це означає, що у випадку неспроможності покупця заплатити за товар, це за нього зробить банк. Принаймні, так ця система працює у світі та в Україні. Але в Україні все йде іншим шляхом, коли гроші не планують платити, а хочуть вкрасти у державної компанії.

..."Альянс" видав гарантій "Юнайтед Енерджі" на майже 2 млрд грн., що критично перевищувало кредитні ризики на одного клієнта

Розслідування показало, що "Альянс" видав гарантій "Юнайтед Енерджі" на майже 2 млрд грн., що критично перевищувало кредитні ризики на одного клієнта. Та це була лише половина справи. Коли в березні 2022 року компанія "Юнайтед Енерджі" не розрахувалась із Укренерго за поставлену електроенергію, банк "Альянс" відмовився відповідати за своїми зобовʼязаннями, пославшись на формальності. В результаті виникла ситуація, коли Укренерго (а фактично держава Україна) отримало збитки, за різними оцінками, від 700 млн до 1,7 млрд грн. - залежно від того, чи брати до уваги пеню і штрафи, а також інші виплати.

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) 11 січня цього року повідомили про викриття схеми заволодіння електрикою Укренерго і оголосили про підозру чотирьом особам. Фігурантами стали чиновники Укренерго, які продавали електрику ненадійному контрагенту, голова банку, а також покупець, "Юнайтед Енерджі".

Слідчі з'ясували, що за посадовими обов'язками працівник Укренерго мав зупинити продаж, коли "Юнайтед-Енерджі" споживала електроенергію без оплати. Він мав перевести компанію у "переддефолтний", а потім - у "дефолтний" стан, щоб вона не могла перепродавати електрику. Але цього чомусь не сталося, бо хто ж буде заважати людині, гроші і телеканал якої зробив у 2019 році президентом Зеленського. Ще раз нагадую, що це компанія, яку ЗМІ та учасники ринку повʼязують з інтересами Ігоря Коломойського, адже передусім вона постачала ресурси підконтрольним йому підприємствам, про що писав у 2020-му "Бізнес Цензор".

І от тут починається найцікавіше з банком. У кримінальному провадженні НАБУ оголосила в міжнародний розшук голову правління банку "Альянс" Юлію Фролову. Адже, на думку слідчих, вона перевищила повноваження, видавши надмірну гарантію. Що в результаті призвело до збитків державі. Гравці на ринку погоджуються з цим висновком і вказують на схему. Але затримати Фролову не вдалося, бо вона переховується за кордоном. Хтось здивований?

Одночасно з цим Укренерго подало до банку "Альянс" господарський позов щодо повернення грошей. І тут уже фігурує цифра у 1,2 млрд грн., оскільки йдеться про донараховану пеню. При цьому Верховний суд України нещодавно постановив, що у справах про банківські гарантії виплати повинні здійснюватися безумовно. Тож доля цієї виплати фактично визначена: банку "Альянс" доведеться розрахуватися з державою, а також понести відповідальність за кримінальними статтями. Але це ще не все про цей "чудовий" банк.

...одному із адвокатів "Міллер" - Олексію Носову - оголосили підозру у спробі дати $200 000 хабаря в інтересах банку "Альянс", з метою зміни підсудності

Банк "Альянс" зміг вляпатися в ще один корупційний скандал, також повʼязаний із антикорупційними органами. Справа в тому, що у господарському і кримінальному процесах інтереси банку "Альянс" захищає відома українська юридичної компанія "Міллер". Так от, одному із адвокатів "Міллер" - Олексію Носову - оголосили підозру у спробі дати $200 000 хабаря в інтересах банку "Альянс", з метою зміни підсудності. У банку "Альянс" мали бажання передати справу іншому органу, з яким заздалегідь домовилися і таким чином ухилитися від відповідальності. Це у кращому варіаті.

У гіршому варіанті - голова правління Фролова банально не потрапить до реєстру корупціонерів, а значить, мала б менші репутаційні проблеми у разі визнання її винною. Як казав один політик, "Оцініть красу гри". Цей хабар планували дати детективам НАБУ і прокурорам САП, але вони не взяли - і вибухнув скандал та ще одна справа. Цікаво, а адвокати вже мали на приміті інший правоохоронний орган, що допоміг би "правильно" витлумачити законодавство на користь банку? Щось мені підказує, що так, і на думку приходить назва служби, якій президент Зеленський хотів передати всі справи щодо корупції під слоганом посилення боротьби з тією самою коруцією.

Давайте відверто. Сумнівно, що ця операція могла здійснюватися без відома керівництва банку "Альянс", хоча останнє і активно заперечує свою причетність. От хто повірить у те, що адвокат Олексій Носов не лише на свій страх та ризик самостійно прийняв рішення добитися передачі справи у інший орган, сам вирішив домовлявся про це і сам свої гроші вирішив дати як хабар? Адвокат-альтруіст. Все для клієнта. Навіть свої гроші.

...обкрадання Укренерго далеко не єдиний в "послужному списку" "Альянсу" випадок. Виявляється, відмова виплачувати державним компаніям за банківськими гарантіями поставлена в банку на потік: тут і Міноборони, і Нафтогаз. Зі свіжого - банк заборгував Укргазвидобуванню близько 1 млрд грн

Але найцікавіше у всій цій історії те, що факт обкрадання Укренерго далеко не єдиний в "послужному списку" "Альянсу" випадок. Виявляється, відмова виплачувати державним компаніям за банківськими гарантіями поставлена в банку на потік: тут і Міноборони, і Нафтогаз. Зі свіжого - банк заборгував Укргазвидобуванню близько 1 млрд грн за банківськими гарантіями, виданими вже в 2022 р. Тобто, не розрахувавшись з Укренерго, вже заробив на Укргазвидобуванні. Всі ці справи розглядаються в судах роками, а держава не отримує багатомільярдні виплати.

Цікаво, хто стоїть за цим банком, якщо він ігнорує рішення Верховного Суду України та його адвокат так спокійно і зухвало пропонує хабар антикоруційним детективам та прокурорам? Думаю, що варто придивитися до нього більш уважно, що я і зроблю. А ще варто нагадати, що є навіть петиція щодо застосування санкцій до цього банку. І мабуть треба її підписати, щоб в ОП цим питанням зайнялися. Бо самостійно вони цього робити не хочуть.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі