четвер, 15 березня 2018 12:07

"Україна матиме союзника в адміністрації Трампа" - експерти про нового держсекретаря

"Україна матиме союзника в адміністрації Трампа" - експерти про нового держсекретаря
Помпео займає жорстку позицію до Москви. AP Photo

Президент США Дональд Трамп побачив, що місця для звичної дипломатії у сучасному світі лишається дедалі менше. З одного боку, держсеретаря Рекса Тіллерсона звільнено одразу після його звинувачень на адресу Росії та отруєння Сергія Скрипаля. З іншого боку, новопризначений Майк Помпео не лише має особисту лояльність до Трампа, але й специфічний твердий підхід до Росії, можливо, твердіший, ніж у Тіллерсона, сказав у коментарі Gazeta.ua політолог Олександр Палій.

"Тіллерсон зрештою зайняв досить тверду позицію на підтримку санкцій, однак у команді Трампа його позиція була чи не найбільш м'якою", - додав він.

Конфлікт між президентом Трампом та держсекретарем Тіллерсоном назрівав уже давно і дійшов свого логічного кінця, адже Тіллерсон багато разів майже відкрито критикував позицію свого керівника, нагадує Тимур Андрієвський, політолог.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Антиросійська політика Білого дому надалі збільшуватиметься - Таран про звільнення Тіллерсона

"Подібна критика, яка іноді доходила до образ, коли держсекретар назвав президента "кретином", жодним чином не влаштовувала главу Білого дому, який дуже болісно реагує, коли ставлять під сумнів його власний авторитет і статус лідера.

Ну що ж, тепер замість Тіллерсона новий держсекретар – пан Помпео, якого перевели на позицію головного дипломата з посади голови ЦРУ.

Які прогнози можна робити? В контексті загальносвітової безпеки – є вірогідність, що політика адміністрації буде ще більш непередбачуваною та ризикованою. Хоча, знову ж таки, можливість діалогу Трампа з північнокорейської диктатором дає певні надії на безпеку в тихоокеанському регіоні. До речі, саме Тіллерсон був поміркованим у питанні Північної Кореї, а Трамп "яструбом". Але є питання щодо Ірану, Сирії, Афганістану тощо. Сподіватимемося, що зовнішня політика не сильно зміниться. У цьому плані США є більш-менш стабільними. Адже ми пам'ятаємо, що перед призначенням Тіллерсона його звинувачували в особистих контактах з Путіним, а тому побоювалися потепління стосунків США з Росією. На щастя, не вийшло.

Щодо України, то я сподіваюся, що підтримка Києва стане більш відчутною. Різкого розвороту політики не буде однозначно. Трампу цього не дадуть зробити конгресмени. Тим більше що керівництво ЦРУ вже неодноразово заявляло про загрози з боку Росії якраз під головуванням Помпео. Тому чекатимемо на його перші кроки", - сказав політолог.

Економіст Борис Кушнірук запевняє, що нинішні кадрові перестановки у Білому домі не матимуть якихось суттєвих наслідків для України. Принаймні, стосунки Вашингтона з Києвом не погіршаться.

"Майк Помпео займає жорстку позицію до Москви. А чим більший тиск на Росію, тим краще для України. Зміни жодним чином не вплинуть і на військово-технічне співробітництво між нашими країнами. У Вашингтоні так політика не робиться. Американський істеблішмент, адміністрація США, сенатори – вони займають доволі жорстку позицію до Росії. Тому жодних погіршень для України не буде", - запевнив експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Звільнення Тіллерсона: Клімкін дав прогноз для України

Відставка Тіллерсона вже обговорювалася в середовищі американістів, проте навряд вона свідчить про якісний поворот у зовнішній політиці США, особливо в європейському напрямку, каже політолог Юлія Біденко.

"Скоріш, мовиться про особливості комунікацій в адміністрації Трампа, його бажання, як колишнього бізнесмена, зробити свою команду більш ефективною.

Для України навряд варто очікувати суттєвих змін у відносинах зі США, проте слід зосередитися на зміцненні підтримки в Сенаті (зокрема серед представників проукраїнського корпусу), а головне – на ефективнішій імплементації внутрішніх реформ, які є умовою майбутньої підтримки західних партнерів.

Непрямим, але знаковим результатом зміни голови Державного департаменту є також те, що вперше в історії США Центральне розвідувальне управління очолить жінка – Джина Хеспел, що зможе покращити імідж і самого Трампа і створить позитивний приклад для інших країн на шляху до гендерної рівності", - підкреслила Юлія Біденко.

Після року президентства Дональд Трамп відформатовує свою команду. Це процес закономірний. Так робить більшість глав держав, каже політолог Віктор Шлінчак. Рекс Тіллерсон, призначення якого на посаду держсекретаря супроводжувалось коментарями про можливе потепління у стосунках з Москвою, йде з посади на хвилі чергової ескалації по лінії РФ – Захід. Потепління не відбулося.

"Очевидно, що Трампу необхідно посилити зовнішньополітичне відомство перед новими викликами. Ймовірно, радикалізація стосунків з Кремлем вимагає і радикальніших дій. Тіллерсон для цієї функції уже не підходив. Навіть незважаючи на те, що в останній день перебування на посаді Тіллерсон різко висловився на адресу Росії, підтримуючи версію Великобританії щодо причетності РФ до вбивства колишнього агента Сергія Скрипаля та його доньки. Крім того, позиція Тіллерсона інколи йшла врозріз із позицією самого Трампа, зокрема щодо вирішення "ядерної ситуації" в Ірані.

Новий Держсекретар США Майк Помпео вважається "республіканським яструбом", який свого часу критикував адміністрацію президента Обами, яка, на його думку, надавала Україні мало допомоги у боротьбі з російською агресією. Тому є сподівання, що Україна матиме союзника-важковаговика в адміністрації президента Трампа. Судити про його перші кроки на посаді важко. Треба дочекатися остаточного призначення", - сказав він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тіллерсон в останній промові попередив про "тривожну поведінку" Росії

Політолог Євген Магда вважає, що останньою краплею у питанні призначення Майка Помпео до Державного департаменту стала справа про отруєння Сергія Скрипаля. Дональд Трамп скористався нагодою, аби показати, що він спроможний діяти більш рішуче, ніж очікують. Помпео не треба входити до курсу справ, він як шеф ЦРУ володів значним обсягом інформації про міжнародні справи. Помпео виглядає виконавцем, спроможним більш ефективно втілювати волю Трампа.

"Не думаю, що для України це призначення буде негативним, адже Помпео свого часу критикував адміністрацію Обами за слабку позицію щодо допомоги Києву. Упевнений, що будуть посилені позиції Курта Волкера як спецпредставника по Україні. Не бачу підстав очікувати від Вашингтона пом'якшення у відносинах з Росією", - підсумував експерт.

Президент Дональд Трамп 13 березня оголосив про відставку Рекса Тіллерсона з посади державного секретаря США.

У вівторок глава Білого дому також оголосив про призначення на посаду держсекретаря США Майка Помпео, керівника Центрального розвідувального управління.

Зараз ви читаєте новину «"Україна матиме союзника в адміністрації Трампа" - експерти про нового держсекретаря». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі