четвер, 07 листопада 2024 08:46

Монобільшість Дональда Трампа. То як там з обіцянками щодо України?

Монобільшість Дональда Трампа. То як там з обіцянками щодо України?
Фото: eastnews.ua

За результатами виборів не лише Білий дім, але Конгрес і Сенат США дістаються республіканцям. На час написання статті у Сенаті з урахуванням результатів голосування 52 місця мають республіканці, 42 - демократи. Порівняно з чинним складом Сенату, "червоні" додали три мандати.

У Палаті представників республіканців побільшає на п'ять осіб (204 місця), корпус демократів зменшиться на два мандати (182 місця). У кінцевому підсумку місця можуть бути перерозподілені. За прогнозами американських ЗМІ, у 220 на 212 відповідно.

Таким чином, Дональд Трамп отримує більшість у Сенаті, котрий поки є продемократичним за рахунок голосів чотирьох незалежних кандидатів.

На що впливає Сенат

Прерогативою Сенату є затвердження призначень на центральні адміністративні посади у Білому домі. Йдеться про послів, представників президента, суддів, міністрів. Іншими словами, від Сенату залежить кадровий склад адміністрації президента Дональда Трампа. Він пообіцяв посаду керівника департаменту охорони здоров'я ексдемократу Роберту Кеннеді-молодшому, а мільярдеру Ілону Маску, подейкують, спеціально створений департамент ефективності. Але для абсолютної більшості потрібно від 60 мандатів сенаторів, тому республіканці матимуть справу з так званими процедурними голосуваннями. Це означає, що демократи зможуть, як мінімум, тягти час. Однак для республіканців навіть відносна більшість є перемогою після втрати контролю над Сенатом у 2020 році.

Таран перемоги

Вагому роль у перемозі республіканців на сенатських виборах зіграла Деб Фішер у Небрасці. Її суперником був ветеран ВМФ і промисловий технік Ден Осборн, котрий критикував Фішер за кар'єризм і недотримання обіцянок. Свого часу Фішер клялася, що балотуватиметься у Сенат не більше двох термінів. Натомість Деб заявила - відчуває важливість свого досвіду як сенаторки. Її кампанію активно підтримував Дональд Трамп. Осборн відмовився ідентифікувати себе з будь-якою партією, але республіканці зачепилися за інформацію про їхні переговори з незалежним кандидатом, і зв'язали його з Камалою Гарріс і з Джо Байденом.

Що залежить від Палати представників

У Палаті представників розглядаються й ухвалюються або відхиляються федеральні закони, котрі діють на всій території США. Після ухвалення Палатою представників документи переходять до Сенату, обговорюються там і потім підписуються або не підписуються президентом. Тому частково Палату представників можна порівняти з Верховною Радою України.

Вплив Палати представників сповна відчула на собі України у жовтні 2023 року, коли там "підвисли" законопроєкти про допомогу нашій країні. Зрештою, найважливіші фінансові питання, як от федеральний бюджет, вирішуються на рівні Палати представників.

Як і у Сенаті, у Палаті представників республіканці не домоглися абсолютної більшості, але номінальна перевага їх, схоже, цілком задовольнить на першому етапі.

Чому демократи здали позиції

Погані справи у "синіх" у Пенсильванії, вірогідно, через складні стосунки губернатора штату Джоша Шапіро із керівництвом Демпартії, зокрема, з Камалою Гарріс. Випадково чи ні, але республіканці здобули перемогу у більшості округів штату, навіть у рідному місті Джо Байдена - Скрентоні. Аналогічна картина була і в Північній Кароліні, хоча у штаті Нью-Йорк "сині" зуміли вибити республіканців (раніше там стабільно голосували за "червоних"). Їм вдалося провести до Палати представників 84-річну Ненсі Пелоссі, натомість від республіканців переобрався Чак Грасслі від штату Айова, котрому у січні виповниться 91 рік (50 з яких він провів у Конгресі). Також в оновленій Палаті представників будуть республіканці Майк Джонсон, Вікторія Спартц, Мерджорі Тейлор-Грін. Перспективи Джонсона знову стати спікером, утім, туманні, адже навколо посади розгортається боротьба. Хоча ще не факт, що республіканці беруть більшість у Палаті представників. Американці голосували за конгресменів, виходячи із симпатії чи антипатії до Дональда Трампа. Адже перевагу "червоним" забезпечили все ті ж Північна Кароліна і Пенсильванія, де Трамп мав високі показники. Водночас феномен Ненсі Пелоссі, котра розгромила конкурента з нищівним результатом у 80%, дає надію "синім" на покращенні підсумкових результатів голосування.

Для більшості у Палаті представників потрібно 218 голосів. У жодної зі сторін на час написання статті такої кількості мандатів не було.

До слова, вперше у Палаті представників засідатиме трансгендер Сара Макбрайд від демократів, обрана у штаті Делавер.

Майже не обмежений

Навіть за тими результатами що є, Дональд Трамп як новий президент отримує, за українськими мірками, монобільшість у Конгресі, пояснив Gazeta.ua політолог Олексій Якубін. "Це означає, що найближчі два роки у нього буде можливість реалізувати все, що він вважає за потрібне. Оскільки Трамп є прихильником швидких і ефективних рішень, навряд чи Палата представників ставитиме йому палиці в колеса", - зазначив він.

На думку експерта, американська система стримувань і противаг реалізовуватиметься тільки через судову владу. Демократи, схоже, хочуть якнайшвидше довести її стійкість на практиці, оскарживши результати голосувань, але це поки що неофіційні наміри.

На подив, майже не обмежена влада президента США не прискорить виконання Трампом обіцянок по Україні. Нагадаємо, він говорив про завершення війни у 24 години в період між обранням і до своєї інавгурації (5 листопада 2024 - 20 січня 2025 року).

Обіцянка-цяцянка?

По Україні будуть перші порухи тільки після рішення Колегії виборників, тобто, у середині грудня 2024 року, зазначив Gazeta.ua кандидат політичних наук Олексій Буряченко, плюс різдвяні свята (із 20-х чисел грудня) і до Нового року.

"От і виходить, що це - січень 2025 року. Як висновок, Україні не дадуть впасти, але для системних рішень потрібен час. Навіть для завершення гарячої фази. Не потрібно лишніх ілюзій, війна не завершиться за 24 години, як заявляв Трамп", - пояснив він.

Є нюанси і у роботі Конгресу, котрий в оновленому складі розпочне роботу через деякий термін, додає Олексій Якубін. "На мою думку, Дональду Трампу важливо зробити це (врегулювати війну в Україні) як обраному президенту. Якщо буде угода або спроба її укласти, то для цього знадобиться виконавча сила президента. Доки він не вступить на посаду - не зможе користуватися частиною своїх повноважень. Наприклад, по санкціях, питання по яких постійно піднімає Путін та інші представники РФ", - вважає експерт.

Весною крига скресне?

Тому суттєвих зрушень варто очікувати ближче до квітня 2025 року, прогнозує він. Але "попередні дії Трамп може здійснити. Наприклад, зателефонувати Путіну", припускає Якубін.

Симптоматично, що у Росії саме 6 листопада Рада Федерації (частковий аналог американського Сенату) ратифікувала угоду про поглиблене партнерство з КНДР. Раніше, під саміт БРІКС, угоду ратифікувала Державна Дума країни-агресорки. Це не найкращі сигнали до мирних переговорів чи бодай угоди про припинення вогню. Хоча, з іншого боку, Путін у такий спосіб намагається набити ціну.

Натомість перші сигнали про "двіж" в українському питанні вже надходять. Сенатор-республіканець Марко Рубіо, котрий, за деякими даними, претендує на посаду держсекретаря в адміністрації Трампа, заявив в ефірі, що російську війну в Україні, котра "зайшла у глухий кут," треба зупиняти, і для цього "не потрібно бути фанатом Путіна". Україна цілком може стати тестом для майбутнього держсекретаря, тому варто очікувати, принаймні, заяв на цю тему найближчими днями. На підтвердження версії, угорський прем'єр Віктор Орбан 6 листопада у Бішкеку (столиці Киргизстану) заявив, що з огляду на перемогу Дональда Трампа, Євросоюзу потрібна нова стратегія по Україні. Обговорюватимуть її, анонсував Орбан, уже 7 листопада на неформальному саміті ЄС.

Швидкість має значення

В українському питанні швидкість має значення, оскільки, якщо республіканці здобувають більшість у Сенаті й Палаті представників, їм потрібно у перші ж дні показати конкретний і наочний результат. Як правило, новому президенту сенатори і представники дають карт-бланш на перші тижні, тому план Трампа по мирному врегулюванню або проєкти, котрі для того потрібні, у Конгресі будуть затверджені без перешкод. Але цей документ або документи мають бути "залізно" погоджені з усіма впливовими силами. Принаймні, до інавгурації Трамп має бути зацікавлений показати готовий і успішний, хоча б на папері, план.

Зараз ви читаєте новину «Монобільшість Дональда Трампа. То як там з обіцянками щодо України?». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі