середа, 06 листопада 2024 09:55

Іспанці закидали грязюкою королівську родину і прем'єра. Повені спровокували політичне протистояння

Іспанці закидали грязюкою королівську родину і прем'єра. Повені спровокували політичне протистояння
Охоронці намагаються захистити парасолями короля Іспанії Філіпе VI від болота, яке жбурляє у монарха розлючений натовп. Фото: eastnews.ua

Обурення наслідками повені у Валенсії переростає у заворушення. Чи вдасться уникнути політичної кризи, розбиралася Gazeta.ua.

Протягом тижня іспанський регіон - Валенсію - заливали дощі. Місцева екстрена служба попередила жителів регіону про стихійне лихо пізно ввечері у вівторок, 29 жовтня. На той момент вода піднялася так, що пошкодила комунікації та спричинила руйнування.

Центральна влада Іспанії звинувачення у пізньому попередженні відкинула, адже це - функціонал місцевої влади. А там зосередилися на рятувальних заходах, котрі теж викликали нарікання. Закликали на допомогу кілька тисяч волонтерів, проте дороги перекрили для пріоритетного проїзду професійних рятувальників.

На даний момент, відомо про більш ніж 217 загиблих, однак реально їх набагато більше, пишуть обурені користувачі соцмереж. Із ними погоджується міністр внутрішніх справ Іспанії: не у всі села і містечка вдалося дістатися рятувальникам. Ситуацію ускладнювали нескінченні дощі. Влада змушена закрити аеропорт Барселони, понад півсотні рейсів перенаправлені в інші аеропорти.

Іспанців сколихнула історія британського подружжя Тернерів з-під Барселони. Пара не виходила на зв'язок кілька днів, аж поки їх не знайшли у власній машині. Вони, напевне, намагалися врятуватися від повені, але не встигли. Обурення викликала і млява реакція на стрімке затоплення підземного паркінгу у великому ТЦ в муніципалітеті Альдайя. Відомо про понад пыв сотны пошкоджених автомобілів, загиблих там не було.

"Спробуй сам!"

Король Іспанії з прем'єром Педро Санчесом виїхав до Валенсії. До цього у суботу та у неділю у Мадриді протестували профспілки та культурні асоціації лівого флангу з вимогами відставки керівника Валенсії Карлоса Масона, котрий є висуванцем консервативної Народної партії, через несвоєчасне реагування на стихійне лихо.

Консерватори звинувачення відкидають.Тому очікувати на теплий і люб'язний прийом мадридському владному десанту навряд чи було варто.

На додачу, центральна влада направила понад 4 тисячі військових і стільки х поліцейських у Валенсію для рятувальних операцій та протидії стихійному лиху. Загалом в операції з порятунку участь братимуть понад 17 тисяч силовиків. Це найбільше розгортання військ в Іспанії у мирний час, заявив прем'єр Педро Санчес.

Тому коли король Феліпе VI схотів поговорили з жителями міста Пайпорта, котре найбільше постраждало від повені, його назвали "убивцею" і закидали грязюкою. Свідком цього стали королева Летиція, якій бруд також потрапив у обличчя, Карлос Масон і Педро Санчес. У результаті Санчес змушений був тікати з Пайпорти, де, крім трупів на вулицях, ще й відімкнені електроенергія та інші комунікації, а ті, хто вижив, не забезпечені питною водою. Прем'єр дістав палицею по спині, побиття розслідує Інформаційний штаб цивільної оборони.

Королівське подружжя, а разом з ними і Масон, залишилося і навіть змогло втихомирити розлючених людей. Утім, візит до іншого валенсійського містечка довелося скасувати.

Багнюка проти Санчеса

Хоча найбільше дісталося монарху, люди звинувачують у трагедії Педро Санчеса, котрий задіяв Військово-морські сили Іспанії. Ті, хто кидав болотом у короля і прем'єра, частково домоглися свого, бо судно "Галісія" ВМС Іспанії доставило у порт Валенсії питну воду і їжу, а також понад 7 тисяч 500 солдатів і полісменів.

Однак Санчес, діставшись Мадриду, перейшов у контратаку - наголосив на "неприпустимості будь-якої форми насилля". Але крісло під ним захиталося. "Люди кричали "Санчес, у відставку!" і "Масон, у відставку!", а Санчес ховався у своїй машині", - розповіла El Pais місцева волонтерка.

Обурення може бути складовою політичної боротьби між консерваторами, чиєю креатурою є керівник Валенсії Карлос Масон, і лівим урядом Санчеса (соціалісти). Лідер опозиційної Народної партії Іспанії Альберто Нуньєс Фейхою звернув увагу на мужність королівського подружжя, котре "постійно служить іспанцям", уникаючи коментувати дії Масона. Натомість, за словами міністра внутрішніх справ Фернандо Гранде-Марласка, дії нападників на прем'єра, за деякими ознаками, мали організований характер.

Крісло і корона

Педро Санчеса вважають найхитрішим політичним "виживальником" Європи, зазначають в агенції Bloomberg, тому шанси на його заміну невеликі. Водночас Масон всіляко підкреслює мужність королівської пари.

Натомість фраза Санчеса на пресконференції про те, що коли регіональна влада чогось потребує, то "має просто попросити" викликала шквал критики у соцмережах. І втеча з Валенсії не додала балів прем'єру, а загалом криза у Валенсії показала розбалансованість і токсичність іспанської політичної системи. І це ще один потужний удар по Санчесу.

Рік тому він оголосив у регіоні дочасні вибори. Його партія програла, однак прем'єр зберіг посаду завдяки угоді з консерваторами про амністію каталонських активістів. Підважили його позиції також звинувачення дружини у торгівлі впливом і нарікання на режим надзвичайної ситуації, котрий Санчес запровадив під час пандемії ковіду. Можливо, тому він нині не вдався до введення НС, хоча це було більш ніж доречно, чим підставив під сумнів подальше перебування на посаді.

Політики по всьому світу використовують стихійні лиха у своїх цілях. Достатньо згадати ураган "Мілтон", через який президент США Джо Байден скасував візит до Німеччини, або пожежі на Мальдівах, де розігралася та ж драма (неефективне реагування влад різних рівнів) ,що нині набирає обертів в Іспанії. Санчес, скоріш за все, візьме паузу і маневруватиме, тоді як валенсійські консерватори вичікуватимуть слушної нагоди для нового удару по прем'єру. Масону вже вдалося частково відвести нарікання від себе і поєднати свою політичну фігуру з королем і королевою. Критикувати Масона - критикувати й монархів, а вони повелися гідно. За останніми даними, відповідальність за напад на Санчеса взяло на себе одне з валенсійських ультраправих угруповань.

Але в Іспанії все тільки починається: спричинені дощами повені розповсюдилися й на Малагу, де є перша жертва - житель 71 року.

Зараз ви читаєте новину «Іспанці закидали грязюкою королівську родину і прем'єра. Повені спровокували політичне протистояння». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі