Донецький аналітик Вадим Хомаха вважає, що олігарх Рінат Ахметов зазнав репутаційних втрат, які роблять падіння його імперії неминучим. Він називає п'ять помилок, яких допустив Ахметов за останні місяці.
Що неправильного зробив Ахметов після втечі Януковича?
Перше. Українська влада запропонувала Ахметову очолити регіон в якості губернатора, подібно до Коломойського, але отримала відмову. В результаті був призначений Сергій Тарута, лояльний до Тимошенко, який повинен був виконати роль "хлопчика для биття". Одночасно пішов з посади голови облради і Андрій Шишацький – стовідсоткова людина Ахметова, щоб імітувати повне усунення від впливу на події. Усі дії були розраховані на швидке введення військ Росії на Донбас. В цьому випадку Ахметов зберігав за собою активи в центральній Україні і був би "постраждалим". До речі, дуже цікавий приклад "Крименерго" - це підприємство Ахметова досі постачає електроенергію до окупованого Криму.
Друге. Наступною помилкою була згода з призначенням керівниками міліції Донецької області людини "Сім'ї" Романа Романова і, надалі, ахметівського Костянтина Пожидаєва. Ахметов мав усі важелі впливу на ці призначення і постійно знаходиться на зв'язку з Тарутою, тому вбивство українського патріота 14 березня на площі Леніна і вимога терористів повернути Романова на місце після його звільнення - цілком на його совісті. Звичайно, в очікуванні тріумфального повернення Януковича, це не виглядало б дурістю, але зараз у громадян України його участь в процесі викликає безліч неприємних питань.
Третє. У кінці січня "козаків" та інший людський непотріб для захисту облдержадміністрації "від бандерівців" затягнув до Донецька колишній губернатор Андрій Шишацький, людина Ахметова. А навесні ця ж п'ята колона Росії склала кістяк терористичної "Донецької народної республіки". Коли питання про фінансування цього збіговиська з бюджету після перемоги Майдану відпало саме собою, фінансування продовжилося з кишені спонсора Партії регіону. Проведені в Швейцарії у кінці лютого обшуки в компанії Ахметова дещо охолодили його запал, але шила в мішку не втаїш. На проросійські мітинги масово завозили людей з його підприємств, розташованих в області. Невже комусь в голову прийде думка, що це було б зроблено без прямої вказівки власника? Про фінансування Ахметовим заявив і "народний губернатор" Губарєв - підопічний нардепа Миколи Левченка, який входить до кола впливу Ахметова.
Четверте. Помилкою виглядали нічні "переговори" Левченка і Ахметова з "донецькими республіканцями", після яких агресія не лише не впала, але і, фактично, виросла в рази, на тлі реальної загрози окупації Донбасу Росією. Після побоїща в Маріуполі спроби "домовитися" з екстремістами і створити "озброєні народні дружини", в той час, як бойовики продовжували обстріл українських військових, миттєво були оцінені укранскими експертами як переговори з терористами. Директор СКМ по зв'язках з громадськістю заявила, що це "мирні ініціативи", але осад залишився.
П'яте. Його підвела елементарна жадність. Коли нападали на чужий автосалон або "Приватбанк", він мовчав. А щонайменше спроба втручання в реальну ахметівську імперію шляхом припинення залізничного вантажного сполучення, підконтрольного Ахметову, викликала бурю обурення і була миттєво придушена. Приклад "олігархічного страйку" 20-го травня яскраво показує, хто у будинку хазяїн.
"Ахметов усіма правдами і неправдами прагне зберегти контроль над регіоном, - каже Хомаха. – Хоче зробити його своєю феодальною вотчиною, тим паче, що тепер немає конкурента в особі Саші-"стоматолога". Але репутаційні втрати занадто великі. Визнання "Донецької республіки" терористичною організацією, у разі доведеної співпраці з нею Ахметова і співпрацю з російськими спецслужбами, що називається словом "колабораціонізм", зробить його боксерською грушею для конкурентів і приведе до падіння його бізнес-імперії. У свою чергу це спричинить величезне безробіття і неминучий соціальний вибух не лише на Донбасі, але і в інших регіонах, де є підконтрольні йому підприємства".
Коментарі
1