У листопаді в Україні заплановано впровадження низки новацій.
Йдеться, зокрема, про можливі зміни у правилах бронювання військовозобов'язаних та інші нововведення, пише NV.
Обмеження швидкості
Із 1 листопада на водіїв чекають зимові обмеження швидкості. У низці українських міст на тих ділянках доріг, де було дозволено їздити зі швидкістю до 80 км/год, дорожні знаки замінять на обмеження швидкості до 50 км/год.
"У деяких містах нашої країни, зокрема Києві та Дніпрі, на тих ділянках дорожнього руху, де це дозволяють і дорожні обставини, і безпека дорожнього руху, встановлювались знаки вищого обмеження швидкості. Тобто 80 км/год на літній період. Цей період зараз закінчується, і вже з 1 листопада вказані знаки будуть змінені на стандартні, тобто обмеження швидкості - 50 км/год. Таким чином, Правила фактично не змінюються, а настає зимовий період, який не передбачає інші обмеження швидкості руху", - сказав в ефірі телемарафону заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
Безплатне харчування
Учні початкових класів багатьох шкіл в Україні отримають безоплатне гаряче харчування. У середині жовтня уряд передав громадам 2 млрд грн на безоплатне харчування учнів початкових класів. У повідомленні Кабміну зазначалося, що школи зможуть самі готувати їжу або замовляти кейтеринг. Вартість харчування одного учня - 50 гривень на день. Це можуть бути сніданки або обіди. Послугу мають організувати місцева влада та школи.
Раніше можливість безоплатного гарячого харчування у школі була лише у пільговиків, однак в рамках реформи, ініційованої першою леді Оленою Зеленською, вона доступна для всіх учнів 1−4 класів у комунальних школах, гімназіях та ліцеях.
У деяких населених пунктах гаряче харчування для наймолодших школярів вже забезпечується. Зокрема, про це повідомляли у Запорізькій ОДА, на сайті Пирятинської громади та у Рівненській ОДА. У Луцькій міськраді повідомили, що планують запустити безоплатне харчування для учнів початкових класів орієнтовно з 4 листопада. Так само з листопада школи організують безкоштовне харчування для учнів у Нововолинській громаді та Івано-Франківську.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Електронні відстрочки будуть доступні у "Резерв+" у листопаді - Міноборони
Вилучення з обігу банкнот
Нацбанк із 1 листопада починає процес вилучення з обігу банкнот номіналами 50 та 200 гривень зразків 2003 - 2007 років та заміну їх на банкноти аналогічних номіналів зразка 2014 та пізніших років випуску.
У Нацбанку зазначали, що громадянам не потрібно буде обмінювати такі банкноти спеціально. Потрапляючи в банки, банкноти номіналами 50 та 200 гривень старого зразка не будуть більше повертатися в обіг, а вилучатимуться та передаватимуться до Національного банку для подальшого їх перерахування та утилізації.
Заміна банкнот номіналами 50 та 200 гривень старого зразка завершить процес заміни банкнот попередніх років на більш сучасні та захищені.
Біометричний контроль
Євросоюз вирішив відкласти запровадження IT-системи EES (Entry/Exit System), яка автоматично фіксуватиме в'їзд і виїзд усіх іноземців, запуск якої було заплановано на 10 листопада і стосувався також українців.
Українські урядовці пояснювали, що під час першого в'їзду людини на територію країни, що входить до ЄС, у неї візьмуть біометричні дані - відбитки пальців і фотографію обличчя.
"Біометричні дані зберігатимуться три роки, повторно здавати їх не потрібно. Якщо відмовитеся від біометрії, Вам відмовлять у в'їзді. Далі при кожному перетині кордону потрібно буде сканувати паспорт у терміналі самообслуговування", - пояснювали у Кабміні.
Про відкладення запровадження EES єврокомісарка з питань внутрішніх справ Ілва Йоханссон повідомила 10 жовтня. За її словами, нового графіка немає, але розглядається можливість поетапного запровадження.
Реформа митниці
1 листопада набуває чинності закон про перезавантаження митниці.
Він, зокрема, передбачає:
- перезавантаження за зразком БЕБ, погодженим з міжнародними партнерами;
- прозорий конкурс на посаду голови ДМС за участі міжнародних організацій;
- політичну незалежність голови ДМС: звільнення за висновком аудиту;
- переатестацію всіх працівників протягом 18 місяців з призначення нового голови;
- половину членів атестаційних комісій для керівних посад обирають міжнародники за пропозиціями бізнес-спільноти;
- підвищення зарплат на рівні закону.
Реформу митниці вважають один із ключових "маяків" за програмами допомоги Україні на 2024 рік. Вона передбачена планом реформ за інструментом Ukraine Facility, Національною стратегією доходів на 2024−2030 роки, а також програмою МВФ Extended Fund Facility.
Гранти на навчання
До 5 листопада студенти, що вступили на контрактне навчання в університеті на медичні, ветеринарні та фармацевтичні спеціальності, мають активувати гранти від держави, які частково або повністю покриють вартість навчання.
На початку вересня прем'єр Денис Шмигаль повідомляв, що до пілотного проєкту з надання грантів для студентів долучились понад 170 державних і приватних вишів.
Розмір гранту від держави залежить від балу на НМТ з будь-яких двох предметів та коефіцієнту спеціальності:
150+ - грант від 15 000 грн;
170+ - грант від 25 000 грн.
Грант присвоюється на навчальний рік і виплачується університету двома частинами - на два семестри. Щоб скористатися грантом на навчання, потрібно:
- оновити "Дію";
- знайти в переліку документів Сертифікат на навчання;
- натиснути Отримати грант;
- до 5 листопада активувати грант "Дія.Підписом";
"Дія" сповістить, коли університет отримає гроші з вашого гранту.
Сертифікат щороку формуватиметься в Дії.
Бронювання від мобілізації
За даними джерел NV в Кабміні, через зростання кількості заброньованих з липня зменшилась кількість мобілізованих, тому з з 20 жовтня бронювання у "Дії" призупинили задля проведення аудиту заброньованих та перегляду критеріїв визначення критичної важливості підприємств для економіки України.
У перші ж дні аудиту комісія уряду виявила близько 40 тисяч військовозобов'язаних, які заброньовані з порушеннями порядку. 26 жовтня стало відомо, що уряд обговорює наступні зміни до постанови № 76, яка регламентує порядок бронювання військовозобов'язаних.
До переліку критично важливих підприємств не може потрапити організація, зарплата працівників якої не перевищує 19 000 грн на місяць. Урядовці вважають, що це принесе в бюджет мільярди гривень на місяць. Підприємства також муситимуть подавати щомісячну звітність про розмір зарплатні працівників.
Окрім того, обласні військові адміністрації можуть позбавити права надавати підприємствам статус критично важливих або ж, згідно з іншим варіантом, це рішення місцева влада прийматиме спільно з ТЦК.
Кількість заброньованих на критично важливих підприємствах можуть скоротити, наприклад, у військовій промисловості чи енергетиці, зі 100% квоту на бронь понизять до 70−90%. Однак, урядовці поки не дійшли згоди з цього питання.
Перша віцепрем'єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко спростувала інформацію про те, що через аномально швидке зростання кількості бронювань відстрочку від мобілізації отримали 1,5 млн чоловіків.
Вона зазначила, що це не відповідає дійсності, додавши, що справжнє число на третину менше.
Коментарі