пʼятниця, 26 червня 2009 15:48

Українські ВНЗ підвищили вартість навчання

Українські ВНЗ підвищили вартість навчання

Не дивлячись на зниження кількості потенційних абітурієнтів та економічну кризу в Україні, практично всі вузи вирішили підвищити вартість контрактного навчання.

"Ціни ми підняли відповідно до рівня інфляції - у середньому на 25-30%", - повідомив В"ячеслав Невінчанний, помічник Президента з питань прийому та профорієнтації абітурієнтів Національного університету Києво-Могилянська академія.

Тим часом Антимонопольний комітет стурбований одночасним підвищенням цін вищими навчальними закладами.

Як зазначає видання, практика підвищення цін характерна не тільки для великих національних вищих шкіл, але також і для регіональних вузів.

"У нашій академії навчання минулого року коштувало в середньому по вузу 4,5 тисячі гривень на рік. У цьому році середня ціна зросла до 7,5 тисячі", - сказав Олег Мороз, відповідальний секретар Полтавської національної аграрної академії. За його словами, таке ціноутворення виправдано зростанням собівартості та рівнем інфляції.

При цьому, у вузах, насамперед регіональних, минулого року істотно зменшилася кількість контрактників. Так у 2008-му підзвітні Міністерству освіти вузи недорахувалися приблизно 100 тисяч першокурсників (252 тисячі вступили проти 361 тисячі у 2007 році). Це означає, що утримувати освітню інфраструктуру доводиться меншій кількості студентів, тобто платити контрактники повинні більше.

Усі опитані вузи підняли вартість освітніх послуг. Підвищення склало від 10 до 50%. Найбільше ціни зросли в національних університетах. Наприклад, у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка вартість навчання на факультеті журналістики збільшилася практично в півтора рази - з 16,3 тисячі гривень на рік до 25 тисяч, на юридичному факультеті - з 21,7 до 30 тисяч гривень.

Разом з тим представники вузів впевнені, що внаслідок підвищення цін кількість студентів-першокурсників у них не скоротиться. "Українці вважають, що вища освіта є обов"язковою. Тому батьки готові брати кредити або позичати гроші, аби оплатити навчання своєї дитини", - каже Петро Кралюк, проректор з науково-виховної роботи Національного університету Острозька академія.

У цьому році, за словами представників вузів, як і в минулому, найбільшим попитом будуть користуватися фінансові спеціальності та юриспруденція.

Ситуацією, що склалася стурбований Антимонопольний комітет України. Вчора, 25 червня, він оприлюднив результати дослідження ринку освітньої діяльності вузів по підготовці бакалаврів та магістрів на медичних та юридичних спеціальностях. Висновки такі: в 2006-2009 роках українські вузи встановлювали необґрунтовано завищену плату за навчання на тих спеціальностях, які мають найбільший попит. Крім того, за даними АМКУ, під час розрахунку вартості освітніх послуг, крім поточних витрат, ВНЗ враховували капітальні витрати.

Тому Антимонопольний комітет рекомендував Міносвіти розробити уніфікований порядок надання вузами платних послуг та забезпечити дієвий контроль над його дотриманням.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів за пропозицією Міносвіти і науки скоротив більш ніж на 10% державне замовлення у вищих навчальних закладах на 2009 рік.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Міністерство освіти і науки винесло на громадське обговорення законопроект про внесення змін до законів про освіту і вищу освіту. Згідно з документом, з законодавства пропонується виключити положення про надання студентам профтехучилищ безкоштовного харчування і про обов"язкову виплату стипендій студентам вишів і ПТУ. Замість цього пропонується впровадити соціальні стипендії для інвалідів і сиріт, а також академічні стипендії для студентів, що досягли успіхів у навчанні.

За матеріалами Дело, Gazeta.ua

Зараз ви читаєте новину «Українські ВНЗ підвищили вартість навчання ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі