У центрі віддаленої від Землі на 3,5 млрд світлових років екстремальної галактики OJ 287 є система з 2 чорних дір.
Раз на 6 років менша з них пролітає через диск надгарячого газу навколо великої діри, генеруючи при цьому спалахи "яскравіші, аніж трильйон зірок", пише Аерокосмічне управління США.
Маса великої чорної діри - як 18 млрд Сонць; це фактично маса невеликої галактики. Зараз вона 12-а в списку найбільш гігантських надмасивних чорних дір. Менша ж важить як 150 млн Сонць.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Одна з найяскравіших зірок "передумала" вибухати
Складна фізика системи впливає на орбіту меншої чорної діри, і тому спалахи відбуваються нерегулярно. Одну з них 31 липня 2019 року відшукав космічний телескоп Spitzer. Після цього була вибудувана модель системи, за якою астрономи змогли передбачити час нових спалахів із точністю до 4 годин.
Коли менша чорна діра врізається в диск, вона створює 2 бульбашки гарячого газу. Вони розширюються й віддаляються від диска в протилежних напрямках, і менш ніж за 48 годин система стає набагато яскравішою.
Нещодавно в NASA опублікували досі невідомі фотографії легендарного космічного порятунку. 50 років тому на борту космічного шатла "Аполлон-13" трапилася катастрофа. Космонавтам довелося самотужки рятуватися з орбіти Місяця.
Коментарі