неділя, 03 червня 2018 17:35

Підрахували скільки Україна винна зовнішнім кредиторам: вражаюча цифра

Підрахували скільки Україна винна зовнішнім кредиторам: вражаюча цифра
2019 рік - найкритичніший, тому що залучати зовнішнє фінансування під час виборів – дуже складно. Фото: panorama.if.ua

За найближчі два роки Україна має виплатити $10 млрд. У 2018-му цифра не надто критична - близько $2 млрд виплат.

У 2019-2021 роках Україні потрібно буде виплачувати близько 6 млрд щороку. Але 2019 рік - найкритичніший, тому що залучати зовнішнє фінансування під час виборів – дуже складно, інвестори через невизначеність не готові давати гроші, розповіла економістка Dragon Capital Олена Білан.

Вона пояснила: з усіх виплат значна частка, більше половини - офіційним кредиторам: МВФ, Євросоюз, США, і дефолт за цими зобов'язаннями в принципі неможливий. Ще один момент - понад 2/3 усіх виплат необхідно буде здійснити через бюджет, який не має таких ресурсів, як Центробанк. Уряд нині не має навіть достатньо грошей, щоб заплатити боргові зобов'язання у цьому році ($2 млрд необхідно з $1,4 млрд - наявних).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українським банкам заборонили приймати російську банкноту

Щоб виплатити борги - потрібна або гривня - з погіршенням виконання бюджету, бо ресурсів для залучення гривні дуже мало, або робити зовнішні запозичення, які без чинних програм МВФ майже неможливі.

"Часу на все не так багато. Програма з МВФ закінчується у березні наступного року, а гроші уряду закінчаться ще раніше. Тож українська влада має всього декілька місяців, щоб домовитися з МВФ і отримати транш від МВФ. Без цього матимемо великий ризик різкої девальвації гривні і невиконання урядом своїх зовнішніх зобов'язань, фактично - дефолту", - відзначила економіст.

На думку професора Каліфорнійського університету в Берклі, співзасновника VoxUkraine Юрія Городніченка, Україна сьогодні має три можливих сценарії подальших дій.

Перший: ми дружимо з МВФ, ціни сталь залишаються високими. У нас все чудово, ми ростемо.

Другий: ми не домовляємося з МВФ, але ціни на наші експортні товари залишаються високими. Тоді у нас - складний графік виплат за зовнішніми боргами, але якщо "натужитись", то можна впоратись - чимось пожертвувати, урізати якісь програми фінансування на освіту, охорону здоров'я тощо. Це не пройде безслідно, але не буде смертельним.

Третій: не домовляємося з МВФ і маємо падіння експорту. Глобальна економіка розширялася останні 8 років, і це не може тривати безкінечно. Рано чи пізно почнеться рецесія. Ринок бондів сигналізує про те, що рецесія може статися. Це значить - впадуть ціни на сталь, експорт впаде, нізвідки буде взяти долар, зокрема - для погашення зовнішніх боргів. Почнеться новий виток девальвації гривні, те, що було в 2013-2015 роках, зможе повторитися. Наша банківська система нині лише відновлюється. Вона знову провалиться в кризу. Якщо зупиниться економіка - ВВП знову впаде на 10-15%.

Обсяг взаємної торгівлі та інвестицій між Україною та США збільшився у 4 рази за минулий рік.

Зараз ви читаєте новину «Підрахували скільки Україна винна зовнішнім кредиторам: вражаюча цифра». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі