"Чарівні" властивості імбиру, лимону і часнику перебільшені

Вітамін С руйнується у гарячому чаї

Настає сезон застуд. У цей період особливо важливо приділяти увагу імунітету. Стійкість до простудних захворювань спричинена багатьма факторами, до яких відносяться, зокрема, фізична активність, достатня кількість сну і відпочинку, а також збалансоване здорове харчування.

У час підвищеної захворюваності ми зазвичай починаємо звертатися до продуктів, які рекомендовано використовувати для зміцнення імунітету. Найбільше покладаємо надії на лимон, часник та імбир.

Лимон

Ви часто чули, що лимон містить багато вітаміну С і вважається найважливішим його джерелом. Але ця інформація не дуже точна. Так, аскорбінова кислота в лимоні є, це факт. В 100 г лимону або лимонного соку її міститься близько 40 мг, а добова доза вітаміну для дорослих близько 100 мг. Скільки реально можна з'їсти лимона в день дорослій людині? Думаю що 30 - 50 г. Нагадую: вага середнього лимона 80 - 100 г.

Винятки, звичайно, складають люди зі зниженою кислотністю: деякі з них можуть їсти лимони, як яблука. Окрім того, якщо ще покласти лимон в гарячий чай, то вітамін С практично відразу руйнується. Для порівняння: щоб отримати необхідну добову дозу цього вітаміну, потрібно з'їсти аж 225 г лимону, а чорної смородини або болгарського перцю - всього 50-60 г, апельсина 200 г. Мені здається, що це реальніше, ніж використати стільки лимонів або його соку. Тому він зовсім не краще і практичне джерело аскорбінки.

В цьому цитрусі містяться ще інші корисні речовини: флавоноїди й органічні кислоти – лимонна і яблучна. Це поєднання вітамінів, антиоксидантів, органічних кислот та ефірних олій і робить лимон профілактичним засобом від простудних захворювань. А при регулярному застосуванні фрукт підвищує опірність організму, покращує циркуляцію крові, допомагає боротися з сонливістю і втомою.

Лимон не має прямої противірусної або антибактеріальної дії

Лимон не має прямої противірусної або антибактеріальної дії.

Однак лимон не кожній людині може бути корисний. Наприклад, ті у кого є гастрит із підвищеною кислотністю, виразкова хвороба, панкреатит, запальні захворювання кишківника – перешкода для любителів цього південного фрукта. Лимонний сік значно підсилює секрецію шлункового соку, що вкрай несприятливо впливає і на підшлункову залозу і на кишківник. Протипоказаний лимон і людям з алергічними реакціями на нього. Крім того, кислий сік лимона руйнівно діє на зубну емаль і це треба враховувати.

Все добре в міру, тому не потрібно надмірно захоплюватися ідеєю оздоровлення за допомогою лимона та їсти цитрус в необмеженій кількості.

До речі, вміст фітонцидів якоюсь мірою ріднить лимон з часником. Але аромат останнього, погодьтеся, менш приємний.

Часник

Цей пряний овоч у минулому був в першу чергу ліками, а як продукт харчування він став пізніше. Зараз часник активно застосовується в народній медицині.

Вважається, що сік часнику має противірусну і протизапальну дію, пригнічує ріст бактерій та інших хвороботворних мікроорганізмів - грибів, найпростіших. А постійне вдихання його ефірних олій допомагає захиститися від грипу і сезонних вірусних інфекцій. І частково це правда. Відомо, що аліцин, що входить до складу часнику має високу активність, як проти грампозитивних, так і грамнегативних бактерій.

Але противірусну дію часнику не доведено. Крім того, необхідно знати, що аліцин не стійкий до термічного впливу. Він повільно руйнується при кімнатній температурі та швидко при нагріванні.

Втім, профілактична дія часнику щодо простудних захворювань не має достатнього підтвердження. Згідно з дослідженнями, часник має певну протимікробну дію. Але він не впливає на тривалість і тяжкість застуди.

Так що всі "чарівні" властивості часнику - більше припущення.

Часник може бути корисний тільки в дуже невеликих обсягах

Часник може бути корисний тільки в дуже невеликих обсягах. У сирому вигляді його компоненти подразнюють слизову оболонку органів травлення, жовчо- і сечовивідних шляхів. Якщо їсти часник у великій кількості, то можна викликати загострення хронічних захворювань цих органів.

При відсутності протипоказань часник в помірній кількості - до 15 г в день, доцільно включати в раціон, враховуючи все ж його користь.

Імбир

Властивий імбиру пекучий смак обумовлений наявністю ефірних олій. "Імбирний чай" з медом і лимоном традиційний напій при застуді. Заведено вважати, що корінь імбиру корисний при болю в горлі. І він дійсно покращує кровообіг в запаленій слизовій оболонці ротової порожнини й горла, має протизапальний ефект, але тільки не в гострий період. Продукти з подразнюючими властивостями можуть посилити біль у горлі.

Так само цей напій не повинен бути занадто насиченим, важливо не перестаратися з концентрацією. Імбир, як і інші продукти, в яких багато ефірних олій, слід обережно вживати людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Імбир, як і інші продукти, в яких багато ефірних олій, слід обережно вживати людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту

В цілому можна сказати, що лимон, часник і імбир аж ніяк не "чарівні" та єдині продукти, які здатні захистити нас від інфекції. Вони корисні, використовувати їх можна і потрібно, але тільки знати міру. Імунній системі дуже важливо, щоб в раціоні знаходилися білки, жири, вуглеводи, багато мінералів і вітамінів, з яких, якщо можна так сказати, вона і будується. Одночасно треба піклуватися про кишкову флору, яка багато в чому впливає на захисні функції організму.

Тому харчуйтеся повноцінно, насолоджуйтеся різними смаками й підтримуйте міцний імунітет, особливо зараз, під час вірусних загроз.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі