вівторок, 22 жовтня 2019 14:13

"Навіщо мені зірка, коли я помираю" – 90 років тому народився Лев Яшин

22 жовтня 2019-го великому воротареві Льву Яшину виповнилося би 90 років. Він був зіркою світового масштабу і, за визнанням багатьох авторитетних видань, кращим голкіпером XX ст. А ще він єдиний воротар в історії СРСР, який отримав "Золотий м'яч". Суперники прозвали Яшина Чорною пантерою, поважали і боялися, а товариші по команді йому беззастережно довіряли.

Лев Яшин - легендарний радянський воротар, п'ятиразовий чемпіон СРСР, олімпійський чемпіон 1956-го і чемпіон Європи 1960-го. Міжнародна федерація футболу (ФІФА), Міжнародна федерація футбольної історії та статистики (МФФІІС), а також авторитетні журнали World Soccer, France Football і Placar визнають Яшина кращим голкіпером XX ст. Крім того, він єдиний воротар в історії, який отримав "Золотий м'яч" 1963-го.

 

Яшин народився в Москві 1929-го у сім'ї робітників. Із дитинства захопився футболом. Хлопчаки ганяли м'яч у дворі за будь-якої погоди, а взимку самі заливали каток, щоб грати у хокей. "Падали, забивається, набивали величезні синячища, але вчилися міцно триматися на ногах", - згадував Яшин, додаючи, що ці захоплення підготували його до дорослого спорту. Коли почалася війна, йому було 11 років. В евакуацію сім'я вирушила до Ульяновська, де Лев став учнем слюсаря на заводі.

Після війни Яшин пішов в армію, але не залишив захоплення футболом. Під час служби його помітив тренер "Динамо" Аркадій Чернишов. 1949-го Яшин став третім воротарем команди, а 1953-го посів місце в основному складі. До цього моменту він серйозно займався і хокеєм. 1953-го Яшин у складі "динамівців" завоював Кубок СРСР і бронзову медаль першості країни. Перед чемпіонатом світу 1954-го голкіпер виявився в числі кандидатів в збірну, але вирішив відмовитися від кар'єри хокеїста.

У кольорах одного і того ж клубу "Динамо" Лев Яшин провів 22 сезони - з 1949 по 1970 рік. Це абсолютний рекорд радянського футболу. За весь час голкіпер вийшов на поле в 326 матчах, пропустивши 252 м'ячі. Навіть у матчах за збірну воротар грав у формі з літерою "Д" на светрі.

Я сиджу і мало не плачу. Фінал грати, а у мене, як на гріх, жодної запасної кепки

Талісманом Яшина була кепка. Цей головний убір йому подарували в Чехословаччині 1953-го. З ним пов'язана одна зворушлива історія. 1960-го радянська збірна вийшла в фінал Кубка Європи, перегравши Чехословаччину з рахунком 3:0. Під час святкування кепку хтось украв. "Я сиджу і мало не плачу. Фінал грати, а у мене, як на гріх, жодної запасної кепки. Лікар підбігає, Микола Алексєєв. Що, запитує, Льова, травма? І тут відчиняються двері, і в роздягальню входить знайомий поліцейський. У руках у нього - уявляєте? - моя дорогоцінна кепка. Я йому на радощах, по-моєму, на всю поліцію Марселя автографів написав", - розповідав Яшин.

23 жовтня 1963-го на стадіоні "Уемблі" в Лондоні Лев Яшин зіграв за збірну світу проти збірної Англії в "Матчі століття", який був присвячений ювілею англійського футболу. На трибунах було 100 тис. глядачів. За збірну світу також виступали іспанці Франсіско Хенто й Ігнасіо Ісагірре, португалець Ейсебіо, угорець Ференц Пушкаш та інші. За Англію грали Боббі Чарльтон, Гордон Бенкс, Джиммі Грівз. Зустріч завершилася з рахунком 2:1 на користь англійців, хоча Яшин не пропустив жодного м'яча. Двічі діставав м'яч із воріт югослав Милутин Шошкич, який змінив радянського голкіпера в другому таймі.

Одноклубник Яшина Олег Іванов згадував: "Ми дивилися трансляцію в Новогорську. Навіс з флангу. Яшин - у ближньому куті, м'яч летить на дальню штангу. Там Джиммі Грівз - б'є упритул, у порожні, здається, ворота. Раптом злітає Іванович, ловить намертво. Весь стадіон встав - хвилин п'ять аплодували. Головна якість Яшина - вміння читати гру. Чому він мало пропускав? Нападники його боялися і били рідше, ніж іншим".

 

27 травня 1971-го на столичному Центральному стадіоні відбувся прощальний матч Льва Яшина. Із трибун його подивилися 103 тис. осіб. Збірна клубів спорттовариства "Динамо" зустрічалася зі збірною "Зірок світу", за яку грали Ейсебіо, Боббі Чарльтон, Герд Мюллер. Матч закінчився з рахунком 2:2.

Яшин - перший воротар у радянському футболі, хто зумів відстояти "на нуль" 100 матчів. Ювілейною стала зустріч у чемпіонаті країни між "Динамо" і ЦСКА 28 жовтня 1962-го. Всього ж на рахунку Яшина 160 "сухих" матчів у національній першості і 207 - у всіх турнірах. 1980-го з'явився клуб Льва Яшина - об'єднання голкіперів, які також досягли позначки 100 ігор без пропущених м'ячів.

Весь стадіон встав - хвилин п'ять аплодували

Яшин був великим шанувальником риболовлі. Після чемпіонату світу в Чилі 1962-го, коли в поразці радянської команди звинувачували його, саме це заняття допомогло воротареві відновити душевну рівновагу і повернутися у великий футбол. "Для мене важливо не зловити рибу, а отримати задоволення від процесу. Мені важливо, коли риба наближається до наживки, коли вона клює, щоб підсікти її вчасно. Якщо потягнеш раніше - безрезультатно, якщо пізно - випустиш її. У футболі те ж саме: залишив ворота занадто рано або пізно - залишився з носом, м'яч вже у воротах. Дуже важлива своєчасність", - пояснював голкіпер.

За кордоном Яшину не відмовляли у визнанні. Португалець Ейсебіо, володар "Золотого м'яча" 1965-го, наприклад, згадував: "Коли виходить забити великому воротареві в історії світового футболу - запам'ятовуєш на все життя. І усвідомлюєш після цього, що здатний забити кому завгодно". Француз Раймон Копа ( "Золотий м'яч"-1958) говорив: "Європейська преса вигадувала різні прізвиська Яшину, частіше називали Чорною пантерою. Він здавався нам якимось монстром, надлюдиною. Але, опинившись разом із ним 1963-го в збірній світу, я знайшов його дуже інтелігентним і скромним. Здається, Лев не усвідомлював, що на тренуваннях у збірній світу не прийнято викладатися на всі 100 відсотків. Пам'ятаю, ми били-били на тренуванні, але забити йому так і не змогли". А Франц Беккенбауер, колишній захисник збірної Німеччини, визнавав: "Яшин - це не просто воротар від Бога, а один із найбільших футболістів".

Першою й єдиною дружиною Яшина була Валентина Шашкова. У шлюбі у них народилися дві доньки - Ірина та Олена.

В автобусі відчув, що віднялася нога

У 1984 році - після ветеранського матчу в Угорщині - Яшин танцював на банкеті, а сівши в автобус, відчув, що віднялася нога. Він вирішив, що це новий інсульт, до цього у нього вже був один, але виявилося - закупорилися судини. У Москві йому ампутували ногу, а після операції поклали в загальну палату - до покалічених "афганців".
Яшину співчували. "Королева Голландії пропонувала йому приїхати на курорт, - розповідала дружина Яшина Валентина Тимофіївна, - а одна сім'я з Краснодарського краю посилки надсилала - з медом, варенням, навіть картоплею". Отримавши новий співчутливий дзвінок від головного редактора німецького журналу Kicker Карл-Хайнца Хайманна, Яшин відповів: "Коли надивився на хлопчаків без рук, без ніг в госпіталі, чіпляються за життя, зрозумів, що мені нити непристойно. Мені б тільки від "діжки" звільнитися - і хоч в ворота ставай". Дізнавшись, що діжка - це примітивний протез, аналога якому в Радянському Союзі годі було й шукати, Хайманн велів виготовити в Мюнхені сучасний, титановий, і відправити його Яшину.

 

В середині березня 1990 року, після багаторічних зусиль коментатора Миколи Озерова, з'явився указ про присвоєння Яшину звання Героя праці. Після ампутації другої ноги Лев Іванович уже не виходив зі своєї квартири на Піщаній. Дізнавшись, що нагороду доставить особисто президент СРСР, він запросив близьких друзів - того ж Озерова і Геннадія Хазанова, але в підсумку Горбачов послався на зайнятість і відправив замість себе депутата Рафіка Нішанова. Хазанов згадував: "Яшин тихо, майже пошепки сказав, дивлячись на всю цю метушню:" Гена, навіщо мені ця зірка, коли я вже помираю?"

На плакатах і банерах легендарного футболіста зазвичай зображують у стрибку. Адже сам Яшин любив повторювати: "У спорті той, хто хоче домогтися переконливих перемог, зобов'язаний спробувати стрибнути вище голови".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лев Яшин зіграв останній матч

У Москві, на Алеї спортивної слави, минулої осені відкрили бюст Яшина - правда, помилилися з датою смерті: замість 20 березня вигравіювали 20 квітня.

Зараз ви читаєте новину «"Навіщо мені зірка, коли я помираю" – 90 років тому народився Лев Яшин». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі