четвер, 08 березня 2018 00:16

На одному дереві заробляють 500 гривень – фермер з Луганська
6

У 2014 році  земельна ділянка потрапила під артилерійський обстріл.
Фото: Надано Максимом Новаком
Вчиться бізнесу на власних помилках, фермери не діляться таємницями
Вирощують близько 15 видів хвойних дерев
На полиці теплиці пішло 15 тисяч шурупів
Теплиця має два відділи з різними температурами, опалюють вугіллям та дровами

Якщо правильно піклуватись, дерево, що коштувало 20 гривень, через декілька років можна продати за 500 грн. Про це Максим Новак з Луганська розповідає Gazeta.ua. Він разом з родиною створив власне тепличне господарство у селі Горське Луганської області. У питомнику вирощують близько 15 видів хвойних дерев, декоративних рослин, в теплиці – розсаду, овочі та зелень.

Спершу висадили 2000 дерев, що купували у Польщі, Тернополі та у Сумській області. Загалом, витратили близько 50 тисяч грн. Ще понад 100 тисяч грн пішло на будівництво теплиці розміром 6 на 30 метрів. Кошти на теплицю отримали завдяки гранту Програми розвитку ООН в Україні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переселенка шиє одяг для модних магазинів

"Більше купують тую та ялівець. Вартість туї у 2,5 метри – 2000 грн. У місяць продаємо близько 350 дерев, – розповідає Максим, – Зараз є дерева віком 5-6 років. Та якщо клієнт хоче більше дерево, шукаємо по інших питомниках. 97 % дерев, що продаємо – приживаються. Замінюємо, якщо саджанець пропав по нашій провині".

Продають на спеціальному майданчику у Лисичанську. Також роблять озеленення різних територій. Для розроблення проектів наймають на підряд ландшафтного дизайнера. Вартість проекту залежить від площі території та побажань клієнтів.

Автор: Надано Максимом Новаком
  Вирощують близько 15 видів хвойних дерев
Вирощують близько 15 видів хвойних дерев

Зимні місяці дерева відпочивають. Активна робота починається влітку, коли потрібно поливати та підстригати дерева. Для цього наймають працівників.

"Це новий для мене бізнес. Зараз тренуюсь та експериментую. Ніхто з фермерів власних секретів не відкриває. Вчусь на власних помилках, – ділиться Максим, – Наприклад, вирішив зробити теплицю. ПРООН дали 100 тисяч на будівництво та котел. Я думав, що цього буде достатньо. Та як почав будувати виявилось, що потрібні труби для каркасу, дріт для освітлення та спеціальні лампи, стелажі… На одні полиці потрібно було 15 тисяч шурупів. Наче і коштують по 15 копійок, а загалом виходить велика сума".

Теплиця складається з двох відділень для різних температурних режимів. Опалюється дровами та вугіллям. У похмурі дні доводиться вмикати світло, бо без нього нічого не росте. Насіння спочатку купували голландське, що могло коштувати до 1500 грн за пакетик. А потім купують українських виробників по 20 грн, хоча і сходить близько половини з посаджених зернят.

Автор: Надано Максимом Новаком
  На полиці теплиці пішло 15 тисяч шурупів
На полиці теплиці пішло 15 тисяч шурупів

"Принципово не додаю селітри чи хімічних добрив. Рослини ростуть довше. Але одразу можна пізнати смак помідора, що вирощений без хімії, – зазначає Максим, – Зараз заклали розсаду помідорів, огірків та зелені на продаж весною. Саджаємо зелень під свята, бо більше купують. Продаємо оптовій базі. Так менше клопоту зі збутом".

Максим Новак у Луганську займався озелененням міста. З початком військових дій, півтора року з родиною мешкали у Харкові. Чекали, поки закінчаться обстріли. Коли зрозуміли, що ситуація не вирішиться швидко, вирішили повернутись до села Горське, де живуть батьки чоловіка. Тепличне господарство знаходиться у декілька кілометрах від лінії розмежування. У 2014 році земельна ділянка потрапила під артилерійський обстріл.

Переселенка починала бізнес з точки продажу кави та чаю в спальному районі Кам'янського. На 650 євро придбала кавову машину, 4 вітрини та 2 шафи, орендувала приміщення у 7 м². Гроші дали по одній з грантових програм підтримки переселенців.

Зараз ви читаєте новину «На одному дереві заробляють 500 гривень – фермер з Луганська». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі