Ексклюзиви
вівторок, 23 лютого 2021 22:34

"Відбувається немислиме для країни двох Майданів": як в Одесі судили Сергія Стерненка
32

Фото: Лілія Дворецька\ Gazeta.ua

- Гадки не маю, чи вийду я до вас після оголошення вироку. Хочу подякувати усім. Це дуже надихає боротися далі й не ламатися. Яке б рішення не було, ми не програємо, - говорить громадський активіст Сергій СТЕРНЕНКО зранку 23 лютого біля Приморського суду Одеси. О 10.00 тут починається засідання, на якому йому виголосять вирок у справі про викрадення, напад з метою заволодіння чужим майном і зберігання зброї.

8 вересня 2015 року Стерненка - на той час лідера одеського "Правого сектора" заарештували за підозрою у викраденні депутата Комінтернівської районної ради Одещини Сергія ЩЕРБИЧА з метою заволодіння його коштами на суму 300 грн. У нього вдома провели обшук. Активіст добровільно видав поліції пневматичну зброю, колекційний ніж та стартовий шумовий пістолет. Щербич заявляє, що його били, катували і вимагали відмовитися від депутатського мандату. "Правий сектор" і низка інших організацій повідомляли про нього правоохоронців - керував осередком проросійської партії "Родіна"й брав участь в організації груп тітушок на протести в Києві під час Революції гідності.

До приміщення з Сергієм пропускають кілька десятків людей. Серед них – народні депутати Ольга СТЕФАНИШИНА, Гео ЛЕРОС, колишня в.о. міністра охорони здоров'я Уляна СУПРУН.

Протягом години біля суду – вже кілька сотень чоловік із усіх кінців країни: з Одеси, Києва, Дніпра, Івано-Франківська, Краматорська. Напередодні ті, хто зібрався їхати власними авто, зголошувались у фейсбуку підвезти бажаючих. Крім того, друзі Стерненка організували два мікроавтобуси зі столиці.

З колонок лунає музика. Час від часу в гучномовець вигукують "Слава Україні!" - у відповідь лунає "Героям слава!"

Готовий текст рішення раптом не зачитали. Взяли паузи чотири дні, щоб підготувати інше. Ясно, без дзвінка з Києва не обійшлося

- Люди приїхали з усієї України. Це чудово, що підтягуються регіони. Київ ми відстояли. Залишилось відбити решту країни, - говорить адвокат Віталій КОЛОМІЄЦЬ. Він захищає Стерненка у іншій справі – його обвинувачують в умисному вбивстві Івана Кузнєцова. Захист наполягає на самозахисті під час третього замаху на Сергія за кілька років.

- Коли ми почитали обвинувальний акт у справі Щербича, подумали, це прикол, - продовжує Коломієць. - Стартовий пістолет? Фігня якась. Викрадення тітушки? Чорт якийсь з Антимайдану написав заяву, щоб Сергія пресонули. А сам не приходив на засідання, ховався від суду. Ми чекали у п'ятницю 19 лютого проголошення вироку. Зрозуміло, виправдовувального – пуста справа, іншого бути не може. Тому Сергій поїхав сам. Вже готовий текст рішення раптом не зачитали і перенесли на сьогодні. Тобто взяли паузи чотири дні, щоб підготувати інше рішення. Ясно, без дзвінка з Києва не обійшлося.

Микола ХОМЕНКО з Дніпра приїхав до Одеси потягом, узяв на роботі вихідний:

- Мав підтримати Сергія. Вважаю його героєм України. Влада йде по безпредєлу. У нас – не Росія. Не можна допускати, щоб країна скотилася до того, що не відкриєш рота на свій захист і своїх друзів. Відбувається немислиме для країни двох Майданів. Як учасник помаранчевої революції і Революції гідності – мушу бути тут.

Труханов і мусора хочуть показати, що в Одесі вони можуть робити все, що хочуть, і їм за це нічого не буде

- Обіцяв Сергію приїхати, коли дійде до ключової точки в його справі. Він сказав, що дійшло – і я тут, - каже засновник волонтерського фонду допомоги армії "Повернись живим" Віталій ДЕЙНЕГА.

- Думаю, справа Стерненка, як більшість політичних справ у цій країні, завершиться нічим. Усе в нього буде добре. Питання в тому, яку кількість нервів і часу це в нього забере.

Хто стоїть за політичним переслідуванням Стерненка?

- Геннадій Труханов (міського голову Одеси активіст називає замовником нападів на себе. Мовляв, бо завадив збудувати у міському саду біля вулиці Дерибасівської 8-поверховий ТРЦ. - ред.) і мусора. Хочуть показати, що в Одесі вони можуть робити все, що хочуть, і їм за це нічого не буде. Мусора – це окрема нація в цій країні. Є українці, кримські татари, росіяни і є мусора. Такий внутрішній український етнос зі своїми інтересами.

Що робити?

- Безкінечно реформувати. Бо зараз на грудях написано "поліція", а всередині – мусарка. Хоч нинішні патрульні – вже значно краще, ніж були участкові. Гляди, колись і слідаки стануть ліпші. А там, може, й Авакова поміняють років за 50. Якщо серйозно - можна буде сказати, що реформа МВС відбулася, коли там перестануть брати бабки. Якщо поліція буде виконувати свої обов'язки, а не заробляти на тому, що вони їх виконують або не виконують. Це ключове. Але мало бути порядним. Треба професійно розслідувати справи, в тому числі такі, як три замахи на Стерненка.

Одеситка Алла БОЙКО емоційно обговорює справу з високим літнім чоловіком. Поправляє бузкову шапку і лямки рюкзака в кольорових слоненятах.

- Сергія судять несправедливо, по липовим справам, - говорить. - Тому що він – патріот, розумний, юридично підкований, за ним ідуть люди. Багато українців його слухають і підтримують. Нашій владі незручні такі особистості. Вважаю, за це його судять.

Голова Солідарної молоді Одеси Марина БОЙКО тримає плакат із написом "Aвакoff чорт".

- Ми з друзями сьогодні тут, щоб захистити Сергія Стерненка від не доброчесного правосуддя, - каже активістка. - Показуємо, що громадянське суспільство проти тиску політичного. Проти того, щоб Офіс президента чи якісь портнови нав'язували переслідування патріотів нашій країні. Ми спостерігаємо. Всі бачать, що тут відбувається.

Волонтер Роман СІНІЦИН курить у чорних сонцезахисних окулярах.

- Бачимо абсолютно політичну справу. Шиту білими нитками, - каже. - Нібито Сергій когось викрав заради 300 гривень і мав при собі зброю, хоча йдеться про стартовий пістолет. Думаю, ця справа прямо пов'язана з іншою справою проти Сергія. Це метод тиску. Минулого тижня суддя не зачитав вирок, довго не виходив з нарадчої кімнати – це прямий маркер того, що в нас досі існує телефонне право. На виправдувальний вирок надіятись не приходиться. Політичні наслідки переслідування Стерненка будуть. Рано чи пізно це виллється в набагато ширші протести. Це як сніжна куля: Антоненко, Стерненко. І це на фоні відсутності у нас правоохоронної системи як такої, величезної кризи справедливості. Люди не відчувають себе захищеними поліцією, впевнені у корумпованості судів і прокуратури. Це все може мати погані наслідки і для низки посадових осіб, і для силовиків. Ми провалили судову і правоохоронну реформи. Це вже очевидно.

Близько 12.00 суддя Віктор ПОПРЕВИЧ оголошує вирок: винний, 7,3 року ув'язнення з конфіскацією половини майна. У залі вигукують "Ганьба!"

Стерненка затримують у залі суду. Після цього він звинувачує генерального прокурора Ірину ВЕНЕДІКТОВУ, заступника глави Офісу президента Олега ТАТАРОВА та мера Одеси Геннадія ТРУХАНОВА у тиску на суддю, через який він начебто переписав виправдальний вирок. Президент Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ їх покриває, додає:

- Якщо щось зі мною станеться в СІЗО, це буде особиста відповідальність президента України Володимира Зеленського. Це продовження політики ув'язнення людей за вказівкою згори.

Якщо щось зі мною станеться в СІЗО, це буде особиста відповідальність президента

Із суду виходить дівчина з гучномовцем, просить учасників протесту розділитися.

Більшість обходять суд - ідуть до заднього двору. Невідомо, з якого виходу Сергія вивезуть до слідчого ізолятора. Люди кричать "Стерненку - волю!" Вибухають кілька петард. Поліція закликає зберігати спокій. "Мусора!" - кричить натовп. Сусіднім провулком крокує підрозділ із кількох десятків спецпризначенців, завмирає за 20 метрів від мітингувальників. Ті скупчилися біля воріт суду. Хтось розламує шматок старого асфальту на уламки й складає камінці купою. "Отнеси назад, у нас мирный протест!", - кричить до юнака старший чоловік.

Тим часом близько 12.40 Сергія Стерненка вивозять із суду до СІЗО з центрального входу.

Люди помалу розходяться.

- Це кривосуддя. Політичний процес, - каже народний депутат від фракції "Голос" Ярослав ЮРЧИШИН. - Суддя Попревич – єдиний погодився прочитати вирок, виправлений із виправдального. Бо сам перебуває на гачку. Свого часу відпустив директора відпочинкової бази "Вікторія", де була пожежа із загиблими, і той не поніс відповідальності. Але суддя – виконавець. Це вина Венедіктової, Татарова, Труханова. І повна вина Банкової, яка фактично зараз закриває патріотів. Сьогодні маємо вже за гратами Андрія Антоненка. Тепер – ще й Сергія Стерненка.

Увечері мітинги на підтримку Сергія Стерненка проходять у Києві, Харкові, Львові, Луцьку, Дніпрі, Івано-Франківську, Полтаві, Рівному, Тернополі, Одесі, Чернівцях, Кропивницькому, Ужгороді, Запоріжжі, Кривому Розі, Сумах, Житомирі, Хмельницькому, Мелітополі, Чернігові, Дрогобичі, Херсоні, миколаєві.

Адвокати Стерненка готують апеляцію. Просять перевести його до СІЗО Києва, оскільки в Одесі йому не безпечно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Активісти оголосили початок безстрокової акціі на підтримку Стерненка

Що не так із обвинуваченням, пояснює адвокат Масі НАЙЄМ:

- Норма Кримінального кодексу щодо зберігання зброї відсилає до певного закону, який мав би встановлювати порядок поводження з нею. За порушення саме цього закону і мала б наставати кримінальна відповідальність, але ні зараз, ні 2015-го такого закону в Україні не було. А якби й існував, а пістолет Сергія був вогнепальним, а не стартовим, то його б мали звільнити від відповідальності як особу, що добровільно здала органам влади зброю.

Щодо викрадення обвинувачення ґрунтується виключно на показаннях самого потерпілого та припущеннях прокурора. З наданих суду доказів взагалі не вбачається, що Щербича хтось викрадав та що до цього якось причетний Стерненко. Крім того, строк давності для притягнення до відповідальності за цією статтею становить 5 років і збіг 25 квітня 2020-го. Жодним доказом не підтверджене і те, що Щербича після "викрадення" відібрали якісь гроші. Відтак, обвинувачення є неправомірним та суперечить Конституції і КПК України.

Зараз ви читаєте новину «"Відбувається немислиме для країни двох Майданів": як в Одесі судили Сергія Стерненка». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути