вівторок, 19 березня 2019 07:06

Чверть українців визначаться з вибором в останній момент

Автор: ТАРАС ПОДОЛЯН
  Сергій РАХМАНІН: ”Коломойський хоче впливати на все, що відбувається у цій країні й на чому він може заробляти”
Сергій РАХМАНІН: ”Коломойський хоче впливати на все, що відбувається у цій країні й на чому він може заробляти”

— Симпатизуєте політику — голосуйте за нього. Навіть якщо сумніваєтесь у його шансах на перемогу. Підтримка на президентських виборах може втілитись у великий відсоток на парламентських. Зрештою це підвищуватиме якість політики, — каже журналіст 49-річний Сергій Рахманін.

Зустрічаємося 14 березня о 10:00 у піцерії неподалік метро Арсенальна в Києві. Сергій замовляє каву — подвійне еспресо.

До виборів президента залишається 16 днів. Лідери електоральних уподобань українців — Володимир Зеленський, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко, Юрій Бойко та Олег Ляшко, за лютневим соцопитуванням Центру Разумкова.

Як скандал в Укроборонпромі вплине на вибори?

— Оборудки в оборонній сфері — не новина для суспільства. Громадськість постійно дізнається про корупцію, звикла. Але під час виборів увага до скандалів більша. Тому тема отримала розголос.

Багато залежить від того, наскільки широко це подаватимуть центральні канали. Соціо­логи відзначають — 70 процентів визначаються з вибором, спираючись на телебачення. Через скандал відбудеться відтік симпатій до Петра Порошенка. Питання лише — на скільки.

Армія — один із напрямків, на якому він робить акцент, щоб максимально мобілізувати електорат і щонайменше потрапити до другого туру. П'ять років як безумовне досягнення подавав: завдяки його зусиллям ми здобули боєздатну армію, зупинили російську агресію, почали перебудовувати військо, зіскочили з російської голки в оборонній промисловості. Насправді, ситуація дещо інакша.

Тепер доводиться виправдовуватися. Намагається відсторонитися від скандалу. Бо на ньому відповідальність, його безпосередня причетність не викликає сумнівів. Гладковського ставив на посаду заступника секретаря Ради нацбезпеки й оборони Порошенко. Більшість людей у Наглядову раду Укроборонпрому теж призначав президент. Якби подібний скандал трапився рік тому, ніхто б Гладковського не звільняв.

До скандалу причетні працівники НАБУ, фіскальної служби, СБУ та ГПУ. Очевидно, про це знали керівники цих відомств. Чому не попередили про такий інформаційний вибух Порошенка?

— На нього не чекали. Подібні схеми можливі лише, коли в них беруть участь представники практично всіх владних структур. Усі звикли, що журналісти повідомляють про шахрайство на "оборонці" — на Львівському, Житомирському, Київському, Харківському бронетанкових заводах, на "Маяку", "Антонові", "Кузні на рибальському", а суспільство на це особливо не реагує.

Агресивні дії "Нацкорпусу" і "Нацдружин" на мітингах президента означають, що міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і "Народний фронт" роблять ставку на іншого кандидата?

— Лідер "Національного корпусу" Андрій Білецький не бере участі у президентських перегонах. Але збирається зі своєю партією потрапити в парламент. Для реалізації амбітного плану потрібно нагадувати про себе. А тут з'явився шикарний привід — "барижництво у Збройних силах".

Не знаємо про характер відносин між Білецьким і Аваковим. Припускаємо, такі взаємини є. І що в Арсена Борисовича є потреба і можливість використовувати "Нацкорпус", а у Білецького — Авакова.

Міністр внутрішніх справ зацікавлений у послабленні Порошенка. Бо за перемоги Петра Олексійовича втратить посаду. Перспектива "Народного фронту" не така райдужна, як 2014-го. Шукають союзників, нові обставини, умови. І точно — не на полі Порошенка.

Днями Аваков прямо заявив, що в країні буде новий президент.

— Психологічно тисне. Впливає на виборців, хто не визначився: "Порошенко не переможе, голосуйте за іншого".

У чому Аваков правий: навіть якщо Порошенко переобереться, буде новий уряд. Причому зміни чекають докорінні проти 2014 року. Тоді парламентські вибори проходили на тлі неймовірно високого результату Петра Олексійовича. Він отримав посаду президента з величезним кредитом довіри і лояльним до себе парламентом. Робив речі, які за інших обставин Рада йому не дозволила б. Новий парламент до нього не буде лояльний. Відповідно — такого впливу президент не матиме. Після виборів восени Верховна Рада набагато серйозніше впливатиме на ситуацію. Вийде з тіні президента.

Для чого Порошенкові другий термін?

— Ви знаєте президента, який не хотів би залишитися на другий термін? Я — ні. Кожен із першого дня на посаді думає, як подовжити свою владу.

Порошенко заряджений на перемогу. Півроку тому говорили, що його рейтинг здувся, що він "збитий льотчик". Ні. Він б'ється за перемогу, як уміє. При всіх гріхах Петра Олексійовича, він — боєць, непоганий інтриган, і має команду вправних технологів.

Нещодавно оприлюднили нібито запис розмови Юлії Тимошенко й олігарха Ігоря Коломойського. Це вплине на рейтинг лідерки "Батьківщини"?

— Ні. Це подія для вузького кола людей, які й без того знали про їхнє спілкування. Вони сварилися, мирилися. Стосунки Ігоря Валерійовича і Юлії Володимирівни — давні. Зараз не хочуть їх псувати — з банального політичного розрахунку. Тимошенко — бо він впливовий, може їй допомогти. Коломойський — бо вона теоретично може стати президентом. Він прагне впливати на все, що відбувається в цій країні та на чому може заробляти. Це класичний азартний гравець. Сьогодні його головна ставка на Зеленського. Але це не означає, що він не покладає надій на Тимошенко.

На користь Анатолія Гриценка знялися троє кандидатів. Серед них Андрій Садовий. Вони роблять ставку на спільний похід у Верховну Раду восени?

— Це малоймовірно. Скоріше за все, Гриценко піде з "Громадянською позицією", Садовий — із "Самопоміччю". Може бути домовленість, щоб не було взаємопоборювання. Наприклад, якщо збережеться мажоритарна складова, щоб не виставляли сильних кандидатів в одному окрузі. Можливо, будуть об'єднуватися навколо захисту результатів виборів.

Гриценко не проходить у другий тур, якщо вірити рейтингам.

— Шанс він має. Річ не в кількості голосів, які можуть перетекти від Садового, Чумака, Добродомова чи Гнапа. Тут радше треба говорити про психологічний ефект від факту об'єднання, про його можливий вплив на тих виборців, які не визначилися. Людей, які схвально ставляться до того, що декларує Гриценко, але до кінця не переконані в його перемозі. Якщо він додасть їм упевненості в можливості цього, матиме реальні шанси потрапити до другу туру.

Близько чверті українців не визначилися, свідчать дані соціологів групи "Рейтинг". Що стане вирішальним у їхньому виборі?

— Такі люди приймають рішення в останній момент. Їхній обранець повинен відповідати їхнім уявленням про розбудову держави і мати шанси на перемогу. Приміром, є людина, яка мені симпатична, але розумію, що шансів нема. То я проголосую за другого, хто більш-менш прийнятний і має шанси. Бо третій — ще гірший.

Чи є небезпека, що результати виборів президента стануть причиною масових акцій протесту?

— Така ймовірність є. Суспільство і політики мусять зважати на зовнішній фактор. Росія завжди користається будь-якою нестабільністю в Україні. Ті, хто намагатиметься влаштувати масові акції, повинні тримати в голові, що за нинішніх обставин заворушення ризикують перетворитися на некерований хаос, прорахувати наслідки якого — складно.

Не може думати без музики

Сергій Рахманін 36 років у журналістиці. Працював у журналі "Ранок", газеті "Київські відомості". Зараз — заступник головного редактора видання "Дзеркало тижня", ведучий телепрограми "Гра у класику" на каналі "Зік".

Родом із Харкова. Навчався у Київському університеті ім. Тараса Шевченка на факультеті журналістики. Служив в армії. Написав книжку "Руки, качающие колыбель демократии". У липні 2012 року голодував, протестуючи проти закону "Ківалова-Колесніченка". Дозволяв запроваджувати другу державну мову в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10 відсотків. Під час акції в нього стався серцевий напад.

Навпроти робочого місця розмістив картини дружини Кіри й молодшої доньки 13-річної Юстини. Старшій, Варварі, 23 роки. Також на стіні висить мапа ділянки на Марсі — її купила дружина. Також подарувала зірку:

— Може, розвели. Але менше з тим. Красиво, коли жінка дарує на день народження не шкарпетки, а зірку.

Їздив на фронт на Донбасі. Подорожував — від Нью-Йорка і Пекіна до Жмеринки й Коростишева. Слухає класику, джаз, хард-рок. Дві третини пам'яті в комп'ютері займає музика. Не може думати без неї — пише завжди у навушниках.

Має швейцарську вівчарку Хельгу.

Зараз ви читаєте новину «Чверть українців визначаться з вибором в останній момент». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі