понеділок, 04 червня 2007 07:03

У Тячівських Лазах лікують унікальною чорною водою

Автор: фото: Сніжана РУСИН
  Підприємець із закарпатського села Тягачівські Лази Юрій Ключкей показує на скелю, під якою формується чорна вода
Підприємець із закарпатського села Тягачівські Лази Юрій Ключкей показує на скелю, під якою формується чорна вода

У селі Тячівські Лази Тячівського району Закарпаття в урочищі Чорна вода з-під землі б"ють три унікальні джерела цілющої води. Вона настільки насичена сірководнем, що набула чорного кольору.

Сірководнева вода із притаманним запахом "тухлих яєць" підходить для лікувальної косметології, при захворюваннях шкіри. Джерело — питний буркут із присмаком сірководню — використовують для лікування шлунково-кишкового тракту, печінки та підшлункової залози. Ще два рекомендовані при ревматичних захворюваннях опорно-рухового апарата, при болях у суглобах та м"яких тканинах.

Біля джерел на території близько одного гектара 10 років тому місцеві підприємці 43-річна Марія та 50-річний Юрій Ключкеї побудували базу відпочинку "Чорна вода".

Подружжя показує нам туристичний комплекс. У закладі — 12 спальних номерів. На першому поверсі дві ванні кімнати та міні-басейн. Там відпочивальники можуть прийняти ванни з чорної води. Схоже лікування проводять тільки у відомому закарпатському санаторії "Синяк" у Мукачівському районі. Щоправда, там лікування та проживання коштують у кілька разів дорожче.

— Дебет води дозволяє наповнювати дванадцять ванн на день, — розповідає Юрій Ключкей. — Однак і на них попиту немає. Люди цінують "Чорну воду" за гарну природу, не знаючи, що саме вода надзвичайно цілюща. Після дощу вона трохи каламутнішає, коричневіє, — показує на басейн зі світло-коричневою водою. — У суху погоду вода дуже чорна.

У 70-х роках минулого століття місцевий колгосп побудував в урочищі Чорна вода оздоровчий комплекс всесоюзного значення. Однак на початку 80-х його закрили.

— 1997 року ми приїхали сюди на шашлики, — долучається до розмови дружина Ключкея Марія Василівна. — Тут були одні руїни колишньої турбази й багато змій. Ми вирішили розчистити місцевість і побудувати дачу для себе й працівників наших підприємств: олійниці та млина. А потім загорілися бажанням створити базу відпочинку. Побудували котеджні будиночки на 36 місць, баню, сауну, відкритий басейн, ресторан, магазин. Проте невигідно стало тут бізнесувати. У нас уже немає ані бажання, ані сил, — зітхає.

Вартість відпочинку у "Чорній Воді" — 35 гривень з особи за добове проживання в напівлюксі

— Лише торік вклали 200 тисяч гривень, — скаржиться Юрій Юрійович. — Довелося продавати один корпус киянам, ресторан — іншому інвесторові. Уже два роки поспіль приймаємо школярів на літній відпочинок, щоб якось компенсувати затрати. Усе псує дорога. Туристи, як чують, що треба їхати 15 кілометрів по розбитому ямами шляху, обирають турбази ближче до центральної траси. А на реставрацію дороги потрібно три мільйони гривень. Єдина надія, що нові власники корпусу, кияни, виб"ють гроші на ремонт дороги. Бо досі чекаємо на відпочивальників — "дикунів" — приїдуть-не приїдуть — як на морі. Добре, що взимку, на Новий рік, маємо туристів зі столиці.

Частими гостями бази стали місцеві жителі з навколишніх сіл, які на вихідних із родинами приїжджають посмажити шашлик на природі. Однак власники турбази хотіли б у першу чергу розвивати лікувальну частину.

— Ніхто не знає, які підземні запаси сірководневої води, — зауважує Юрій. — То дороге задоволення дослідити. Пробували раз шукати прісну воду: де не починали геологи бурити — всюди чорна вода. Тут би можна гарний санаторій організувати.

Вартість відпочинку у "Чорній Воді" — 35 грн з особи за добове проживання в напівлюксі та по 50 грн — за номер-люкс. У популярному закарпатському санаторії "Синяк" проживання з лікуванням та харчуванням сягає сотні гривень.

Турбаза "Чорна Вода" оточена лісом. Навпроти головного корпусу — загадкова чорна скеля. Ключкей припускає, що саме тут на невизначеній глибині формуються запаси сірководневих вод.

Село заробляє на фруктах

Село Тячівські Лази з населенням 4,8 тис. жителів розташоване за 8 км від райцентру. Переважна більшість людей виїхали на заробітки до Чехії, Португалії, Києва, Одеси, Москви. Ті, що лишилися, заробляють на яблуках та сливах. За селом близько сотні гектарів садів.
— У сезон, коли добре вродить, село заробляє на фруктах 2–3 мільйони гривень, — хвалиться місцевий підприємець Юрій Ключкей. — Однак цього року врожаю не буде — все вимерзло.

Зараз ви читаєте новину «У Тячівських Лазах лікують унікальною чорною водою». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

3

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі