пʼятниця, 24 січня 2020 15:29

В Україні закодують популярні телевізійні канали: що варто знати

Із 28 січня популярні українські телеканали будуть платними. Зміни стосуватимуться тих, хто дивиться телевізор через супутникову антену. За офіційними даними, в Україні таких помешкань близько 4,4 млн.

Gazeta.ua розібралася, чому це відбувається та що робити українцям у такій ситуації.

Автор: 20minut.ua
  Із 28 січня закодують більшість українських телеканалів
Із 28 січня закодують більшість українських телеканалів

Які канали закодують

До переліку потрапили 24 найпопулярніших канали чотирьох українських медіагруп: "1+1 медіа", StarLightMedia, "Медіа Група Україна" та "Інтер Медіа Груп".

Отже, 28 січня з відкритого доступу на супутнику зникнуть:

– СТБ, ICTV, Новий канал, М1, М2, "Оце" (StarLightMedia);

– "1+1", "2+2", ТЕТ, "ПлюсПлюс", "УНІАН ТБ", "Бігуді" ("1+1 медіа");

– "Україна", НЛО TV, "Індиго TV" ("Медіа Група Україна");

– "Інтер", НТН, К1, К2, "Мега", "Піксель", Zoom, "Enter-фільм" (група "Інтер").

Водночас близько 40 українських каналів залишаться у відкритому доступі. Серед них, зокрема, суспільний мовник "UA Перший", державні канали "Рада" і "Культура", регіональні канали, а також інформаційні: "Прямий", "5 канал", "Еспресо ТБ", NewsOne, "112 канал", ZIK.

Окрім того, у вільному доступі - іноземні канали.

"Закодувати канали треба було ще 15 років тому, щоб будувати цивілізований ринок комерційного телебачення. Тепер в Україні вимкнули аналогове мовлення, і телеканалам супутник як спосіб доставки сигналу до передавачів просто не потрібен. Тому вони вимикають свій, провайдери перекуповують їхні канали, піднімають на супутник і перепродають абонентам. До цього телеканали фінансувалися за рахунок власників та реклами, тепер у них з'явиться додатковий заробіток на розвиток суто українського контенту" - говорить медіаексперт Олександр Глущенко.

Автор: detector.media
  Є ймовірність, що українці частіше дивитимуться російські канали
Є ймовірність, що українці частіше дивитимуться російські канали

Які ризики кодування

Якщо користувачі залишаться зі старими налаштуваннями, то, крім українських інформаційних та суспільних каналів, вони дивитимуться російські пропагандистські та кілька розважальних.

"Це, безумовно, нашкодить Україні. Таким рішенням обмежують українське телемовлення і дають ширші можливості російському. Тож будуть ті, які не захочуть платити за наші. У багатьох селах є супутникові тарілки, які беруть всі їхні канали. Російське телебачення, звичайно, матиме вплив на українців, але незначний. Після 2014 року в багатьох уже сформувалася позиція, яка не зміниться. Відсоток проросійських українців зменшився в рази. Україні не треба блокувати чи ще якось обмежувати канали РФ. Мають вдосконалювати наш контент, робити його якісним", - говорить політолог Андрій Золотарьов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Луганщині відновили роботу телебачення та радіо

Проте кодування медіагруп на супутнику спонукатиме українських користувачів переходити в легальне поле і платити за контент. В абонентів провайдерів буде можливість отримати якісніший контент. Наприклад, основні канали медіагруп 2020 року запускають свої HD-версії.

Як відновити сигнал

Щоб власники супутникових антен змогли далі дивитися всі українські канали, повинні купити спеціальний тюнер із вбудованою системою кодування Verimatrix. Він коштує від тисячі гривень. На ньому має бути обов'язкове маркування УТБ (Українське телебачення). Після цього потрібно підключитись до офіційних посередників - XtraTV або Viasat. Обрати зручний абонентський пакет. Наприклад, XtraTV має 7 пакетів. Найдешевший - 55 грн/міс., найдорожчий - 189 грн/міс. Водночас Viasat пропонує 5 тарифних пакетів, вартість яких коливається від 69 до 249 грн/міс.

"Люди не готові платити, бо не розуміють, за що саме. Весь час більшість отримували послугу безкоштовно, а тепер вимагають грошей. Звичайно, буде масове обурення, критика. Якщо містяни легше сприймають такі речі, бо звикли до платних послуг, то у селах навпаки", - каже Глущенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На кордоні з Росією відключили українські телеканали

Автор: antennka.dp.ua
  На новому тюнері має бути обов’язкове маркування УТБ
На новому тюнері має бути обов’язкове маркування УТБ

Що відомо про провайдерів

Viasat раніше був підрозділом шведського телевізійного супутникового провайдера. Зараз належить Олександру Ткаченку, нинішньому депутату парламенту від партії "Слуга народу" і президенту "1+1 медіа".

Xtra TV - міжнародний бренд платного цифрового супутникового телебачення, який стартував у вересні 2011 року. Належить компанії "Медіа Група Україна" Ріната Ахметова.

Один із керівників "1+1 медіа" Ярослав Пахольчук вважає, що після кодування сигналів супутників обсяг відрахувань операторам Viasat та XtraTV збільшиться приблизно втричі - із 750 млн грн 2018 року до 2,42 млрд грн до кінця 2020 року.

Із цієї суми близько 1,59 млрд грн розподілять між собою медіагрупи.

Автор: Getty Images
  Супутникове телебачення дивиться третина українців
Супутникове телебачення дивиться третина українців

Які є альтернативи

Одна з альтернатив - дивитися через супутник ті канали, які залишаться у відкритому доступі.

Можна приєднатися до кабельного телебачення. Сьогодні найбільшими провайдерами є компанії "Тріолан" і "Ланет". Через переформатування медіаринку нового року вони підвищили ціну на свої послуги. Вартість місячного пакету в "Тріолані" зросла з 70 грн до 96 грн. У "Ланеті" найдешевший пакет коштує 59 грн/міс., хоча раніше в компанії попередили про зростання тарифу до 90 грн.

Інший вихід - дивитися програми через інтернет. У наш час майже усі телеканали ведуть наживо трансляцію на своїх сайтах. Крім того, інтернет-провайдери надають окрему послугу перегляду телебачення.

Також можна встановити цифрове телебачення Т2, на якому усі канали - у відкритому доступі. Особливо це підійде людям із сіл, якщо мають відповідне покриття.

Але в такому разі варто купити ефірну антену і цифровий приймач Т2 або телевізор, в який його вже вмонтовано.

"Це всі варіанти, як дивитися телебачення. Те, що є імовірність зламати кодування, - це міф. То економічно невигідно. Група хакерів буде пів року над цим працювати, але монетизувати не зможе. Бо який може бути заробіток, коли офіційні послуги провайдерів вартують 1-2 долари. Крім того, це неможливо зробити технічно. Зламати систему кодування можна буде, якщо її розробник розмістить у вільний доступ усю документацію, пов'язану із цим", - пояснює Олександр Глущенко.

16 січня 2020 року набули чинності норми статті 32 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", ухваленого Верховною Радою України 25 квітня 2019 року. Ця стаття регламентує використання державної мови у сфері реклами. Відсьогодні вся реклама на телебаченні, радіо, а також у друкованих виданнях має бути виконана лише українською мовою.

Зараз ви читаєте новину «В Україні закодують популярні телевізійні канали: що варто знати». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі