пʼятниця, 06 червня 2008 16:03

Козацьку чайку "Спас" не випустили за межі України

Чайку "Спас" з 12-ма членами екіпажа на борту чиновники не випускають за межі України. 19 травня чайка повинна була попрямувати з Херсона до Бреста (Франція) на Міжнародний фестиваль копій історичних кораблів, який відкриється 11 липня.

Чайка вже два тижні стоїть у Херсоні, у членів екіпажа досі немає віз, а також не узгоджений вихід судна за межі України з Державною інспекцією судноплавства України, повідомив отаман чайки Роман Рось..

За його словами, будівництво чайки схвалене технічною радою Парусної федерації України.

"Парусна федерація України та інспекція судноплавства конкурують один з одним. У інспекції нам сказали, що акт технічного огляду Парусної федерації не має ваги. І чайка, будучи маломірним судном, не занесена в реєстр інспекції судноплавства", - сказав отаман чайки.

За його словами, чиновники пояснюють відсутність чайки в реєстрі вимогами до безпеки морехідних судів. Чайка, побудована за кресленнями козацьких човнів кінця XVII століття, має дерев"яний корпус, що є перешкодою для видачі дозволу.

"Чиновники дають негативну відповідь, оскільки більше піклуються про власну безпеку. Ми виходили на цій чайці і в Азовське море, і до берегів Грузії. Вона маневрена і швидкісна, і повністю підготовлена до Атлантичного переходу. Члени нашого екіпажу ходять по морях і океанах з 1991 року, і мають капітанські дипломи", - підкреслив Рось.

Він сказав, що у випадку, якщо не буде отримано дозвіл на вихід в море, розглядається варіант вивозу чайки до Бреста як вантажу. Проте, екіпаж не відмовляється від своєї мрії здійснити перехід через Атлантику.

Іншою проблемою є фінансова підтримка держави, яку екіпажу пообіцяли, але так і не надали.

За словами отамана чайки, президент України Віктор Ющенко доручив Кабінету міністрів подати підтримку проекту "Козацька Атлантика". Проте ніякої допомоги проекту не надходило і наразі екіпаж поки сподівається на власні кошти.

"Перед походом ми шукали меценатів, а після розпорядження президента заспокоїлися. І зараз хотілося б розібратися з державною підтримкою", - сказав він.

По дорозі до Бреста екіпаж планував зробити зупинки ще в декількох морських портах Європи. Чайка повинна була відвідати Стамбул, де живуть діти українців. У Марселі запланована участь "Спаса" в регаті старовинних кораблів, в Афінах український екіпаж чекають закордонні колеги-мореплавці.

Після Бреста чайка повинна була здійснити проект "Козацька Атлантика" - попливти у півторарічний похід, перетнути Атлантичний океан і прибути до Чикаго.

Під час походу екіпаж планував відвідати Мальту і знайти підтвердження тому, що в XVII столітті там пришвартовувалися козаки. Передбачалося, що цей проект, пов"язаний з однією з найяскравіших сторінок української історії, - козацтвом, повинен привернути широку увагу і в Україні і за кордоном.

Чайка - безпалубна плоскодонка запорізьких козаків XVI-XVII ст. у вигляді величезної видовбаної колоди, на бортах обшитої дошками. Довжина - біля 18м, ширина і висота бортів - до 4м. Човен мав поперечні лави, щоглу з вітрилом, 10-15 пар весел, носове і кормове кермо, вміщав до 70 людей. На борту був запас зброї і провіанту достатній для тривалих морських походів.

Чайку "Спас" будували у Львові 3,5 роки засновники проекту "Козацька Атлантика", які неодноразово брали участь в експедиціях навколо Європи на козацькій чайці "Пресвята Покрова". У 2006 році чайку "Спас" було спущено на воду.

2 травня цього року судно урочисто проводжали в похід через Чорне і Середземне моря в Запоріжжі на острові Хортиця, повідомляє Newsru.ua

Зараз ви читаєте новину «Козацьку чайку "Спас" не випустили за межі України». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі