вівторок, 19 січня 2021 09:58

Україна підписала газові угоди з РФ

Україна підписала газові угоди з РФ
Юлія Тимошенко та Володимир Путін домовилися про газову співпрацю. Фото: tverezo.info

19 січня 2009 року "Нафтогаз України" та російський Газпром підписали 10-річні угоди про купівлю-продаж та транзит російського газу. Як наслідок затих газовий конфлікт двох країн, але Україна потрапила в більшу енергетичну залежність від РФ.

Обійнявши посаду прем'єр-міністра в грудні 2007-го, Юлія Тимошенко одним з пріоритетних своїх завдань поставила виключення компанії-посередника "РосУкрЕнерго" - РУЕ - з російсько-українського газового постачання. Вже за місяць Нафтогаз формально перестав купувати газ, який юридично ставав російським, у дочірньої компанії РУЕ "УкрГазЕнерго" - УГЕ. Відповідно, його вартість зросла до $315 за тисячу м куб., натомість українська сторона наполягала на його ціні у $179,5. Не отримуючи платню за газ ні від УГЕ, ні від РУЕ, ні від Нафтогазу, Газпром пригрозив припинити постачання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Газпром сплатив Нафтогазу понад $2 млрд за транзит

Конфлікт тимчасово вирішився після зустрічі президентів Віктора Ющенка та Володимира Путіна, які домовились створити спільну компанію "РосУкрГаз" та узгодили план погашення заборгованості за попереднє постачання. Натомість Тимошенко відмовилася реалізовувати президентські домовленості і заявила, що розпочне переговори з Москвою самостійно.

У березні 2008 року Газпром знизив обсяг надходжень газу в Україну. Нафтогаз, не зменшивши відбір, звинуватив російську сторону в скороченні транзитного постачання. Для врегулювання конфлікту переговори відновили. Його результатом стало зниження частки РУЕ на українському газовому ринку та принципова домовленість щодо повного її усунення з 2009-го. Крім того, дочірня компанія Газпрому отримувала 10% газового ринку України.

2 жовтня 2008 року Тимошенко та Путін підписали меморандум про співробітництво в газовій сфері. Згідно з документом, з 1 січня держави мали перейти на прямі відносини у газовому постачанні. Ціну газу узгодили на рівні $235 за 1 тис. м куб., хоча Газпром наполягав на $250. Ющенко, вважаючи що ціна має бути не більшою як $210, відкликав президента Нафтогазу Олега Дубину з Москви. А 1 січня 2009-го видав спільну заяву з Тимошенко, у якій газ оцінили в $201. Натомість Газпром назвав нову ціну в $470.

Одночасно українським споживачам зупинили постачання газу і Нафтогаз почав відбирати газ коштом транзитованого в Європу. Тоді Газпром повністю перекрив поставки українською територією, через що постраждали центральноєвропейські та балканські споживачі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Впав транзит російського газу через Україну: назвали причини

Україна була змушена переводити свою газотранспортну систему у реверсний режим, щоб доставити газ із західноукраїнських підземних сховищ у центр та схід країни, запровадити ліміти на постачання газу промисловим споживачам і там, де було можливо, перевести теплові електростанції на використання мазуту.

16 січня 2009-го Тимошенко знову зустрілася із Путіним у Москві. Тоді підписали 2 угоди співпраці до 2019 року. Однак український уряд їх не схвалив. Але Тимошенко таки передала підписані нею та закріпленні печаткою Кабміну директиви особисто Дубині. З цього приводу Ющенко звернувся до правоохоронних органів, які відкрили кримінальне провадження. Надалі цей факт використала команда Віктора Януковича для ув'язнення Тимошенко 2011-го.

Загалом Україна отримувала прийнятні умови постачання 2009-го, однак з наступного року вартість газу суттєво збільшувалася. 2010 року Януковича та Медведєв домовилися про продовження перебування Чорноморського флоту РФ на українській території в обмін на газові знижки.

Після збройної агресії РФ Україна почала скорочувати, а згодом повністю відмовилася від російського газу. Нафтогаз звернувся до Стокгольмського арбітражу щодо перегляду умов газових контрактів 2009 року. Газпром подав зустрічні позови. 22 грудня 2017-го Стокгольмський арбітраж оприлюднив рішення, за яким угоду переглянули на користь України.

НАК "Нафтогаз України" не збирається відновлювати закупівлі природного газу Росії, оскільки Газпром не запропонував конкурентоспроможні ціни та умови. Україна ніколи не повернеться до часів корумпованих енергетичних угод та енергетичної залежності від Росії, і вони це знають, вважає голова правління НАК Андрій Коболєв.

Зараз ви читаєте новину «Україна підписала газові угоди з РФ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

11

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі